ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Место во кое владеат жени: Минангбау во Индонезија, најголемиот матријархат во светот

Место во кое владеат жени: Минангбау во Индонезија, најголемиот матријархат во светот.

Во планинските региони на западна Суматра, мажот се смета за гостин во женска куќа, а на денот на венчавката, наместо невестата, оди младоженецот, кој продолжува да живее со жената и нејзиното семејство по свадбата.

Место каде што владеат жените

Во овој дел на Индонезија, етничката група Минанкабау е најголемата матријархатност во светот и се e е во рацете на понежниот пол.

Легендата вели дека во средината на 12 век, кралот Махарахо Дирахои, кој го основал кралството Кото Бату, починал оставајќи зад себе три сопруги и три сина кои се уште биле бебиња. Првата сопруга на Пути го презела кралството и го отворила патот за матријархат во оваа област.

Во оваа единствена и сложена општествена структура, ќерките наследуваат имоти и полиња со ориз. Децата го земаат презимето на нивната мајка, а сопругот се смета за гостин во нејзината куќа.

Комбинација на религии

Првично, оваа група верувала во елементите на природата, а дури подоцна хиндуизмот и будизмот навлегле од Индија. Културата на оваа етничка група продолжува да се базира на локалните обичаи и верувања и закони што произлегуваат од анимизмот и хиндуизмот, а специјални спиритуалисти се занимаваат со исцелување, предвидување на иднината и комуникација со духовите на мртвите. И покрај матријархатот, тие исто така го прифатија исламот, кој е патријархално ориентиран.

По свадбата, младоженецот живее со семејството на невестата

За разлика од традицијата дека жената се вселува во куќата на нејзиниот сопруг, по свадбата, во оваа група младоженецот оди кај невестата и живее со нејзиното семејство. Миразот го одредува семејството на невестата, врз основа на образованието и занимањето на младоженецот.

На денот на венчавката, младоженецот го земаат и го носат во куќата на невестата каде се одржува свечена церемонија. Фамилијата на младата носи традиционални носии и пари, подароци и храна на главата, со цел сето тоа да му го подарат на младоженецот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!