ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Миленичињата исто така можат да го искусат топлотниот удар: Еве како да ги препознаете првите симптоми!

Миленичињата исто така можат да го искусат топлотниот удар: Еве како да ги препознаете првите симптоми!

Метеоролозите најавуваат високи температури во наредните денови, затоа слушнете ги советите на експертите

Меѓутоа, ако мислите дека моменталниот топлотен бран што влијае на сите е неподнослив, замислете само како се чувствува вашето домашно милениче. Животните немаат луксуз да можат да кажат кога се чувствуваат прегреено или дехидрирано, па затоа треба да научите како да го заштитите вашето домашно милениче за време на овие екстремни временски услови.

Еве како да ги препознаете симптомите на топлотен удар кај вашето домашно милениче:

Кучиња

Кучињата со долга коса неспоредливо потешко ја поднесуваат топлината отколку оние со пократка коса.

Сепак, тие се во состојба да се оладат со задишаност и ослободување на топлина низ шепите, како што е објаснето од добротворната организација за животни Синиот крст.

Симптоми на топлотен удар

Кучињата го прават ова затоа што не се во можност да се потат преку кожата на ист начин како и луѓето. Ако куче се прегрее, тој ризикува да претрпи силен топлотен удар, а добротворната организација објаснува дека „знаците на топлотен удар кај кучињата вклучуваат колапс, прекумерно задишаност и лигавење во форма на капки.

Што да направите во случај на топлотен удар?

„Ако се сомневате дека вашето домашно милениче страда од оваа состојба, преместете го на ладно место, по можност со нацрт, навлажнете ја косата со ладна вода (не со мраз) и веднаш контактирајте со ветеринар“, советува добротворната организација.

Оставањето куче во автомобил на топол ден може да има катастрофални последици, бидејќи температурата во автомобилот може брзо да се искачи на екстремни нивоа, па затоа се препорачува кучето никогаш да не се остава во автомобил на топол ден.

За да ги направите кучињата пријатни за време на прошетки во екстремна топлина, се препорачува да го шетате кучето само наутро или навечер, бидејќи тоа ќе ги спречи да ги согоруваат шепите на тротоарот или да добијат топлотен удар.

Мачки

Различни видови мачки може да бидат повеќе склони кон изгореници од другите, според организацијата за заштита на животните. „Мачките со светла боја се склони кон изгореници; особено на ушите, носот и исечените површини “, велат од организацијата, додавајќи дека„ како и кај луѓето, сончањето понекогаш може да доведе до рак на кожата “.

Можете дури и да инвестирате во крема за сончање дизајнирана специјално за домашни миленици за да им обезбедите соодветна заштита од сончевите зраци. Фризурите исто така можат да бидат добар начин да ги направите мачињата да се чувствуваат поудобно во топлината.

Сè што рековме за кучињата, во врска со спречување на топлотен удар, важи и за мачките.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!