Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час!

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час!

Комбинација од лешници и чоколадо што ви го одзема здивот! 😍🍫

Состојки

Кора

  • Мелени бисквити 200 гр
  • Мелени лешници 100 гр
  • Путер 250 гр
  • Млеко 50 мл
  • Млечно чоколадо 100 гр
  • Цели лешници 150 гр
  • Милка Noissete 300 гр
  • слатка павлака 200 мл

Како да го подготвите

Стопете 100 гр млечно чоколадо и 125 гр путер заедно, а потоа измешајте со мелени бисквити, мелени лешници и млеко и направете цврста смеса. Потоа ставете ја смесата во модла за тарт и наредете ја убаво. Одозгора наредете ги лешниците и оставете ги во фрижидер додека не се подготви филот.

Во сад ставете 300 гр млечно чоколадо милка Noissete, 200 мл слатка павлака и 125 гр путер и стопете сè заедно. Потоа прелијте преку кора и лешници и оставете ги во фрижидер неколку часа.

Може да послужите со шлаг.

Уживајте!

error: Content is protected !!