ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

„Минијатурна Помпеја“ откриена под некогашно кино во Верона

„Минијатурна Помпеја“ откриена под некогашно кино во Верона.

Античка римска градба со „прекрасни фрескоживописи“ се чини дека го преживеала пожарот.

Античката римска градба е пронајдена за време на ископувања во некогашно кино во Верона , град во северна Италија, како дел од откритието опишано како „минијатурна Помпеја “.

Откритието е направено за време на ископувањата во подрумот на киното Астра, кое е во фаза на реновирање, откако беше напуштено повеќе од 20 години.

Со своите „величествени sидови со фрески“, зградата, која датира од вториот век, „наликува на минијатурна Помпеја“ , изјави археолошкиот надзорник на Верона.

Da uno scavo in un ex cinema di #Verona i resti di una piccola Pompei. Un complesso affrescato con tracce di incendio è emerso sotto la struttura.https://t.co/O2UbDIY0OI

-Пино Силвестри (@SilvestriP) 14 јуни 2021 година

Сепак, сè уште не е јасно каква функција имала зградата, но експертите велат дека се чини дека го преживеал пожарот бидејќи се срушил покривот.

Меѓу откритијата имало и предмети изработени од јагленосан дрвен мебел.

– Се чини дека пожарот го заврши присуството на посетата на комплексот – рече надзорникот, додавајќи дека, и покрај пожарот, „околината е зачувана недопрена, со прекрасни бои на ѕидовите со фрески од вториот век“.

Откривањето и доказите за пожар предизвикаа паралела со античката Помпеја, која беше уништена со ерупцијата на планината Везув во 79 година н.е.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!