ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Митови за чистење на домот: Откријте каде најчесто правите грешки

Митови за чистење на домот: Откријте каде најчесто правите грешки.

За време на сезоната кога природата се буди, сончевите зраци стануваат почести. Иако сакате да уживате во пролетта, расцутените цреши и одморот, понекогаш зраците можат да заговараат против вас. Најчесто кога го осветлуваат домот и откриваат дамки на прозорците, прашина под каучот, фотелјите и тешко достапните места. Тогаш знаете дека е време за пролетно чистење . Сепак, луѓето често прават грешки при чистење на својот дом, поради што треба да ги следите универзалните правила со цел најефикасно да го уредите просторот за живеење.

МИТ I: Од под до таван

Се чини како многу едноставно прашање и повеќето луѓе почнуваат да штедат со звук на правосмукалка, сепак – тоа не е во ред. Треба да започнете од таванот и да завршите со чистење на подот. Обрнете внимание на аглите на просторијата, бидејќи пајакот со својата мрежа претпочита да биде поставен таму.

МИТ II: Треба да ги чистите прозорците додека е сончево

Време е да ги измиете завесите и да ги исчистите прозорците. Иако досега никој не ви кажал во кој дел од денот да ги средувате прозорците, многу е важно да не го правите тоа додека сонцето грее, бидејќи дамките ќе останат. Весници или партали, каков е вашиот сојузник за време на таа акција, заедно. Најдобро е да користите чистач за стакло со пумпа рано наутро или попладне, така што прозорците се совршено чисти. Ефикасно ќе ги отстрани нечистотијата, никотинот и отпечатоците од прсти од прозорците, како и од ретровизорите, стаклените маси и пластичните површини.

МИТ III: Влажна крпа е најдобро собира прашина

После прозорецот, вниманието треба да се насочи кон мебелот и сите работни површини. За да го направите ова правилно, не заборавајте да користите сува крпа бидејќи најдобро ќе ја соберете прашината.

МИТ IV: За чистење е доволна само крпа

Потешкиот дел од чистењето е поместување мебел и теписи за да сјаат подовите. За тоа, покрај крпа, потребно е да се користи и средство за чистење на подот.

МИТ V: Бактериите ги нема во  ладен фрижидер

Најчестиот мит е дека бактериите не живеат во фрижидери и замрзнувачи, бидејќи температурата е ниска. За жал, ова не е точно затоа што бактериите можат да преживеат на температури под нулата. Најдобро е да се извади целата храна, да се стопи замрзнатиот дел и добро да се дезинфицира фрижидерот. Внимавајте да не оставите храна отворена, добро затворете ја и пренесете ја во контејнери што ја одржуваат свежа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!