ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Млекото може да биде многу опасно, а првиот знак се акни

Млекото може да биде многу опасно, а првиот знак се акни.

Денес, три од четири лица лошо реагираат на лактозата – главната состојка на млекото.

Иако пораснавме верувајќи дека млечните производи се клучни за градење на цврсти коски и здрави мускули, неодамнешните истражувања сугерираат дека оваа храна треба да се јаде ретко.

Симптоми на нетолеранција на лактоза може да вклучуваат гадење и, во потешки случаи, повраќање по консумирање на повеќето млечни производи што ги содржат – сладолед, сирење, млеко …

Друга работа што ја посочи истражувањето е поврзаноста помеѓу потрошувачката на млечни производи и кожните проблеми. Хормоните што можеме да ги најдеме во комерцијалните млечни производи можат да го влошат тенот и да предизвикаат акни.

Лактоза

Во случај на нетолеранција на лактоза, млечните производи исто така можат да предизвикаат дијареја, грчеви и надуеност.

Хормонот за раст се додава на млечните производи.

Списокот на лоши негативни ефекти на комерцијалните млечни производи исто така го вклучува и фактот дека во нив обично се додава хормон за раст. Се верува дека овие хормони можат да го нарушат нивото на инсулин и индиректно да предизвикаат проблеми со кожата.

Според некои истражувања, долгорочната конзумација на млечни производи може да доведе до развој на одредени видови на рак. Најчесто се споменуваат карцином на простата и рак на дојка, но треба да се земе предвид дека повеќето од овие истражувања сè уште се епидемиолошки, што значи дека тие ги разгледуваат односите, а не причините за одредени феномени.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!