ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

МНОГУ ЖЕНИ прескокнуваат важен чекор за нега на лице: Ако кожата е сува по чистењето, еве каде грешите

МНОГУ ЖЕНИ прескокнуваат важен чекор за нега на лице: Ако кожата е сува по чистењето, еве каде грешите.

Чистењето и нега на лицето не е секогаш лесно – еве каде жените најчесто прават грешки и како треба да ги изберат вистинските производи.

Кожата е изложена на разни штетни влијанија во текот на целиот свој живот. Ветерот, сувиот воздух, студот, загадувањето, УВ зраците и комедогените производи можат да ја ослабнат неговата заштитна бариера и да предизвикаат разни проблеми. Затоа, соодветната грижа е исклучително важна. Во зависност од состојбата на кожата и возраста, дневните и вечерните рутини може да се разликуваат .

Но, едно е сигурно – важно е да и дадете на вашата кожа се што е потребно. Ова значи дека, покрај изборот на производи според типот на кожата, важен е и редоследот на нанесување.

Кожата прво се чисти (производот може да биде во форма на пена, гел или сапун во форма на сапун).

Најдобро е да се мие со млака вода, никогаш премногу ладна и топла. Ако чувствувате дека кожата ви е сува по чистењето, производот што го користите најверојатно нема да ви одговара. Треба да имате чувство на свежина и чистота, без затегнување.

По миењето, тоник е задолжителен.

Многу дами го прескокнуваат овој чекор, мислејќи дека чистачот си ја заврши својата работа. Тоа е голема грешка. Тоникот има улога на темелно чистење на кожата, има антибактериско и антиинфламаторно дејство, ја навлажнува кожата и ја подготвува за следниот чекор, а тоа е нега. Бидете сигурни дека вашите движења се нежни, дека не ја влечете кожата грубо или силно ја притискате.

Откако добро ќе го исчистите лицето, како и вратот, нанесете производ за нега.

Тие секогаш се применуваат од најретките до најгустите, што значи дека серумот оди на прво место . Неговата специфична структура овозможува подобра дистрибуција и апсорпција на активните состојки во најдлабоките слоеви на кожата. Ако содржи витамин Ц, треба да се нанесува наутро.

Следниот чекор е да нанесете крем за очи, а потоа навлажнувачки или крем против стареење на целото лице.

Ако кожата ви е мрсна или надворешната температура е висока, не мора да нанесувате крем , нека биде вашата рутина за вечер.

Последниот чекор е заштита од сонце.

Запомнете дека и на облачен ден и во текот на зимата, штетните УВ зраци продираат во атмосферата, предизвикувајќи предвремено стареење. Затоа е важно да се применува SPF во текот на целата година. Ако кожата ви е сува, крем ќе ви одговара, додека за мрсна кожа се препорачува течност или спреј со висок фактор.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!