МНОГУ ЖЕНИ прескокнуваат важен чекор за нега на лице: Ако кожата е сува по чистењето, еве каде грешите

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

МНОГУ ЖЕНИ прескокнуваат важен чекор за нега на лице: Ако кожата е сува по чистењето, еве каде грешите.

Чистењето и нега на лицето не е секогаш лесно – еве каде жените најчесто прават грешки и како треба да ги изберат вистинските производи.

Кожата е изложена на разни штетни влијанија во текот на целиот свој живот. Ветерот, сувиот воздух, студот, загадувањето, УВ зраците и комедогените производи можат да ја ослабнат неговата заштитна бариера и да предизвикаат разни проблеми. Затоа, соодветната грижа е исклучително важна. Во зависност од состојбата на кожата и возраста, дневните и вечерните рутини може да се разликуваат .

Но, едно е сигурно – важно е да и дадете на вашата кожа се што е потребно. Ова значи дека, покрај изборот на производи според типот на кожата, важен е и редоследот на нанесување.

Кожата прво се чисти (производот може да биде во форма на пена, гел или сапун во форма на сапун).

Најдобро е да се мие со млака вода, никогаш премногу ладна и топла. Ако чувствувате дека кожата ви е сува по чистењето, производот што го користите најверојатно нема да ви одговара. Треба да имате чувство на свежина и чистота, без затегнување.

По миењето, тоник е задолжителен.

Многу дами го прескокнуваат овој чекор, мислејќи дека чистачот си ја заврши својата работа. Тоа е голема грешка. Тоникот има улога на темелно чистење на кожата, има антибактериско и антиинфламаторно дејство, ја навлажнува кожата и ја подготвува за следниот чекор, а тоа е нега. Бидете сигурни дека вашите движења се нежни, дека не ја влечете кожата грубо или силно ја притискате.

Откако добро ќе го исчистите лицето, како и вратот, нанесете производ за нега.

Тие секогаш се применуваат од најретките до најгустите, што значи дека серумот оди на прво место . Неговата специфична структура овозможува подобра дистрибуција и апсорпција на активните состојки во најдлабоките слоеви на кожата. Ако содржи витамин Ц, треба да се нанесува наутро.

Следниот чекор е да нанесете крем за очи, а потоа навлажнувачки или крем против стареење на целото лице.

Ако кожата ви е мрсна или надворешната температура е висока, не мора да нанесувате крем , нека биде вашата рутина за вечер.

Последниот чекор е заштита од сонце.

Запомнете дека и на облачен ден и во текот на зимата, штетните УВ зраци продираат во атмосферата, предизвикувајќи предвремено стареење. Затоа е важно да се применува SPF во текот на целата година. Ако кожата ви е сува, крем ќе ви одговара, додека за мрсна кожа се препорачува течност или спреј со висок фактор.

error: Content is protected !!