Моќен домашен мелем ќе ви го олесни животот

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Моќен домашен мелем ќе ви го олесни животот

Постои многу моќна комбинација од две состојки која значително ќе ви ги ублажи тешкотиите.

Болките во ‘рбетот, рамениот појас, пределот околу вратот, како и во зглобовите,  станаа дел од нашиот секојдневен живот, најчесто поради начинот на живот.

Долгото седење, недостигот од физичка активност, стресот, неправилното држење на телото, се само некои од причините за акутна и хронична болка во ‘рбетот, во рамениот појас и во зглобовите. Се разбира, не смееме да заборавиме на дегенеративните заболувања, како што се ревматизмот и артритисот.

Ако страдате од овие проблеми, постојат голем број конвенционални методи на лекување, како и терапии кои сигурно водат кон олеснување. Исто така и природата може да помогне. Ви претставуваме домашен мелем кој ќе ги ублажи непријатностите и болките во овие области.

Направете природен препарат кој може да ви помогне ако имате болки во грбот и во зглобовите. Овој природен лек може да ги одржува зглобовите во добра состојба, да ја намали болката и, истовремено, да го елиминира големиот број проблеми што ги придружуваат овие заболувања.

Лек за болки во зглобовите и грбот

Состојки:

— 300 — 400 гр, лук и

— 1л. квалитетно нерафинирано растително масло (маслиново, сончогледово).

Подготовка

Излупете го лукот, а потоа исецкајте го ситно. Ставете го во тегла и прелијте го со 1л. квалитетно нерафинирано растително масло (маслиново, сончогледово). Потоа затворете ја теглата со капак и оставете ја на темно место, на собна температура, да стои околу две недели. Не заборавајте секојдневно да ја протресувате. На крајот ќе добиете масло од лук. Тоа треба да се исфилтрира 3 — 4 пати преку газа или 2 пати преку мала пластична цедалка.

Примена

Маслото од лук се нанесува на болни области, како што се долниот дел на грбот при остеохондроза, болки во грбот или болки во зглобовите во рацете и нозете при артроза. Покриен е со најлонска кеса и се загрева преку ноќ. Лукот ја подобрува циркулацијата на крвта во болните зглобови со што помага да се воспостават нивните функции. Терапијата треба да трае два месеца. Пред да користите природни лекови секогаш консултирајте се со вашиот лекар.

error: Content is protected !!