ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

7 совети кои ќе ви помогнат да одржите мотивација и континуитет за време на тренингот

Тие неколку вишок килограми по празниците се многу познати за сите нас и тежнееме да се ослободиме од нив што е можно побрзо. Иако сите ние би сакале да имаме некое волшебно стапче за да ги отстраниме веднаш, мора да се соочиме со реалноста дека тоа е едноставно невозможно.

За да го доведете вашето тело до совршенство за пролет и лето, треба да започнете со обука и да ја промените вашата исхрана. Откако ќе се направи планот, сите се многу ентузијастични и сигурни дека ќе следат сè што имаат намера да направат, но главно презаситеноста се случува многу брзо, наоѓаат изговори за да избегнат тренинг и полека, но сигурно планот паѓа во вода, а идејата на совршено тело е оставено за некој друг период “кога има повеќе време”.

И, се разбира, тоа време никогаш не доаѓа, остануваат само плановите. За да го избегнете истото сценарио секоја година, ви претставуваме неколку совети кои сигурно ќе ви помогнат да го одржите континуитетот на тренинзите и да влезете подготвени во претстојната летна сезона.

Не очекувајте непосредни резултати

Не очекувајте да забележите видливи промени по неколку тренинзи. Потребно е извесно време за телото да се „навикне“ на активноста, така што првите неколку тренинзи на резултатите можат да имаат само непријатно воспаление.

На почеток, првите две недели, не гледајте во огледало и обидете се да го забележите напредокот, бидејќи огледалото нема да го препознае во тој период. Во почетниот период, фокусирајте се на вашето чувство после тренинг, бидејќи дефинитивно ќе се чувствувате подобро и вашето тело ќе ви даде само сигнали дека сте започнале да правите нешто добро.

Не очекувајте од никого ништо

На сите им е полесно да одат на тренинг со некого, било да е тоа пријател, сестра или момче. На почетокот, тоа може да биде мотивирачко и е апсолутно пожелно, но само доколку и двајцата луѓе се навистина подготвени да го следат планот и имаат доста слични обврски, за да можат истовремено да одат на тренинг.

За жал, тоа обично не е така, па се случува поради нечии обврски да го одложиме тренингот, со цел да се усогласиме, а потоа да го пропуштиме тренингот, да направиме подолга пауза, што доведува до нарушување на постигнатите резултати и често откажување. Затоа е важно да не се потпирате на никого, туку да бидете подготвени сами да одите на тренинг и да го следите вашиот план.

Не го повторувајте истиот тренинг

Ако започнете и завршите со секој тренинг на ист начин, големи се шансите брзо да ви здосади и да се откажете. Пред тренинг, направете план за вежби што ќе ги направите тој ден и обидете се да бидете секогаш поразлични од претходниот. Поставете си неколку предизвици, поставете ги своите граници, на некој начин натпреварувајте се сами со себе и постигнете други различни резултати од претходниот тренинг.

Не ги избегнувајте вежбите за сила

Многу девојки сметаат дека кревањето тегови нема да ги намали потребните калории, туку само ќе се „прошири“ уште повеќе. Сепак, тоа е голема заблуда. Кога станува збор за тренинг со тегови, задолжително консултирајте се со тренер бидејќи е многу важно овие вежби да се изведат правилно. Обавезно вежбајте чучњеви со тегови, бидејќи со нив ќе изгубите повеќе калории отколку со некој кардио тренинг, а вашата фигура ќе се обликува најбрзо во насоката што ја сакате.

Нема потреба да вежбате повеќе од еден час за еден тренинг

Кога само што почнуваме да тренираме и сакаме брзи резултати, обично мислиме дека неколкучасовната обука ќе придонесе за тоа. Како и да е, како одминуваат деновите, се помалку имаме волја да го поминеме најголемиот дел од слободното време во теретана и се откажуваме.

Затоа е важно добро да го испланирате вашиот тренинг, а еден час е сосема доволен за да постигнете одлични резултати, сè што е над тоа е губење време без ефект. Најголемата грешка што ја прават жените е да трошат премногу време на лентата. Наместо половина час трчање или одење по неблагодарна работа, доволни се само пет минути за да се загреете, а главниот дел од тренингот да го посветите на вежби за сила.

Не јадете непосредно пред тренинг

Не треба да јадете два часа пред тренинг, особено не јаглехидрати. Храната пред тренинг нема да ви даде повеќе енергија, напротив, може да имате помалку волја и да чувствувате гадење.

Не прескокнувајте оброк после тренинг

Голема заблуда е дека ако јадете после тренинг, ќе ги вратите сите изгубени калории. Оброкот после тренингот е многу важен затоа што е потребно да се негуваат мускулите, а сите хранливи материи од храната потоа ќе бидат „дистрибуирани“ точно таму каде што треба. Во исто време, знаењето дека може да имате обилен оброк после тренинг може да биде многу мотивирачки за самиот тренинг.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!