ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Може да се најде во секоја кујна: Се верува дека помага при варењетo и ја одржува енергијата

Сода бикарбона може да се најде скоро во секоја кујна и е честа состојка за колачињата. Сепак се верува дека може да помогне при некои здравствени проблеми.

Сода бикарбоната се користи со векови во кујна и како природен дезодоранс за чистење. Исто така, некои веруваат дека може да помогне во подобрување на варењето на храната, па дури и заштита од габични инфекции.

Подобрување на варењето на храната

Се тврди дека сода бикарбоната ја неутрализира киселината во желудникот и ја подобрува рамнотежата на pH во организмот. Затоа е можно да се намали ризикот од металоиди .

Најдобар начин да консумирате сода бикарбона е да додадете неколку лажички во малку вода, и да ја пиете после јадење.

Сепак, консумирање премногу сода бикарбона за краток временски период може да има спротивен ефект.

Замор

Сода бикарбона се тврди дека ја подобрува физичката активност. Некои луѓе додаваат мала доза на оваа состојка во нивната исхрана пред напорни активности, бидејќи тие веруваат дека може да ја задржи енергијата за време на вежбање.

soda-bikarbona

Спречува чешање на кожата

Сода бикарбоната може да помогне да се намалат некои симптоми поврзани со осип или изгореници.

Една лажичка треба да се меша со малку вода и да се нанесе на кожата.

Лош здив

Употребата на сода бикарбона во миење на устата може да го подобри оралното здравје, благодарение на неговите антибактериски својства.

Габични инфекции

Сода бикарбоната се смета за ефикасна против низа различни габични групи. Овие габи честопати можат да се развијат во инфекција на кожата или ноктите доколку не се лекуваат.

Рецепт:

Научните истражувања покажаа дека неколку капки сок од лимон измешан со сода бикарбона може да ви го спаси животот.

Оваа комбинација може да го забави развојот на тешки болести или целосно да ги отстрани клетките на ракот. Сода бикарбоната се користи за нега на телото и од надвор и однатре. И ако додадете витамин Ц, кој го има во сокот од лимон, добивате моќна комбинација која го штити целото тело.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!