ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Можеме ли да слушаме музика додека работиме? Ова се добрите и лошите страни

Можеме ли да слушаме музика додека работиме? Ова се добрите и лошите страни.

Бидејќи повеќето луѓе уживаат да слушаат некаква музика, природно е дека музиката има некакво позитивно влијание врз нашата работа.

Предности и недостатоци на слушање музика додека работите

Мислењата се поделени кога станува збор за слушање музика додека работиме. Сето тоа зависи од различни фактори. Помеѓу видот на работата, жанрот на музика и поединецот.

Бидејќи повеќето луѓе уживаат да слушаат некаква музика, природно е дека музиката има некакво позитивно влијание врз нашата работа.

Постои „Моцарт ефект“ во кој луѓето што го слушаа славниот композитор 10 минути подобро ги изведуваат малите задачи. Ако сакате да се сконцентрирате и да работите подобро, инструменталната музика може да обезбеди дополнителна поддршка. Сепак, музиката со текст може да не одвлече од поинтензивни проекти, па затоа треба да ја избереме во согласност со работата.

Музиката има различни ефекти врз меморијата

Додека некои студии покажуваат дека музиката има позитивен ефект врз мозочната меморија, други веруваат во спротивното. Слушањето различни мелодии исто така може да ја забави вашата работна меморија. Овој аспект на мозокот обработува секвенцијални податоци и се сеќава на различни списоци. Повеќето луѓе можат да запомнат само неколку детали одеднаш, а слушањето на истата може да заземе простор.

Некои истражувања го поврзуваат намалувањето на капацитетот на работната меморија со слушање музика при извршување задачи. Покрај тоа што влијае на вашата работна меморија и ја намалува способноста за концентрација, слушањето на истата може да го намали и вашето разбирање за читање.

Бидејќи песните можат да го подобрат вашето расположение, би било мудро да ги пуштите вашите омилени песни наутро за да бидете подготвени за претстојниот ден, но исклучете ги кога е време да се фокусирате.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!