ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Најбрз ручек: ориз на кинески начин со зеленчук (РЕЦЕПТ)

Најбрз ручек: ориз на кинески стил со зеленчук (РЕЦЕПТ).

Ако се вратите дома уморни и немате што да јадете, отворете го фрижидерот и извадете го зеленчукот што го имате.

Потребно е:

 • 4 лажици масло од сусам
 • 100 гр ориз
 • 2-3 лажици соја сос
 • 300 гр пилешки гради
 • 3 печурки
 • глава кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • чаша замрзнат грашок
 • свежа црвена пиперка
 • свежи зелени пиперки
 • сол, бибер

Подготовка:

Ставете го оризот да се готви во литар вода, а потоа, кога ќе зоврие, исцедете го, фрлете ја водата, исплакнете, истурете со иста количина вода, посолете и варете околу 20 минути. Потоа исплакнете го повторно, за да го отстраните скробот од него и исцедете го. Исечете го кромидот, печурките и пиперките на тенки парчиња, а пилешкото на помали коцки.

Исечете лук или ситно исецкајте, по желба. Испржете ги двата вида кромид во добро загреана лажичка масло од сусам, а потоа додадете го пилешкото. Повремено мешајте и, кога ќе заврши пилешкото, префрлете се во поголем сад. Пржете пиперки, печурки и грашок во една лажичка добро загреано масло од сусам околу 10 минути. Кон крајот, додадете една лажица соја сос, добро измешајте и префрлете во сад со пилешкото.

Загрејте две лажици масло од сусам во длабока тава и пржете го оризот, мешајќи постојано, околу пет минути. Потоа додадете ги сите други подготвени состојки, остатокот од соја сосот и пржете уште пет минути. Посолете и побиберете по желба и сервирајте топло.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!