ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Најчести грешки при уредување на домот

  1. Купување на мебел без претходно мерење на просторот

Како еден од основните фактори кои влијаaт врз уредување на ентериерот се пропорциите на мебелот и други елементи во однос на просторот во кој се поставуваат.  За жал, често се случува да ја купиме најатрактивната фотеља за подоцна да сфатиме дека целосно го превземала просторот.  Совет: Доколку немате чувство за пропорции, можете претходно да направите скица во размер или со трака да го излепите подот во посакуваните димензии.

2. Бојата на ѕидот како водечки фактор при уредувањето

Бојата на ѕидови е еден од најважните елементи при уредувањето на ентериерот, сепак тоа не значи дека нијансата која најмногу ни се допаѓа треба да биде појдовна основа за целокупниот ентериер. Доколку се работи за конкретна нијанса, најдобро е да ги оставите ѕидовите за крај, откако ке го имате мебелот и останатите елементи. Причина: Со професионално тонирање, боите се доста прецизни и полесно се прилагодуваат кон ентериерот.

3. Оставете простор помеѓу ѕидовите и мебелот

Освен доколку немате друг избор,  оставете простор помеѓу ѕидовите и мебелот. Пробајте со групирање на одредени елементи, со што ќе направите попријатна атмосфера. Центарот на собата не би требало да биде празен.

4. Купување на сетови на мебел

Доколку се решите за купување на сетови на мебел ќе направите складен амбиент, но и монотон. Ако се решите да купувате мебел само од една продавница, потрудете се да го избегнете овој пристап. Наместо тоа, комбинирајте, на пример софа и фотеља од различна колекција.

5. Пренатрупување со непотребни предмети

Многу од нас во одреден временски период, доаѓаат во ситуација кога одржувањето на  ред во домот станува невозможно, поради пренатрупување со непотребни работи. Понекогаш причината е тоа што сме сентиментално приврзани кон одредени предмети, а понекогаш едноставно не ни приметуваме колку работи во домот всушност не ни користиме. Доколку Ви се случува ова, најдобро решение е при секое внесување на нов предмет во Вашиот дом, да отстраните еден стар.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!