Најдобар рецепт за домашен леб. Подготвен за 15 минути

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Најдобар рецепт за домашен леб. Подготвен за 15 минути.

По овој рецепт купувањето леб ќе биде минато.

Нема ништо подобро од убав и вкусен домашен леб. Ниту едно купување не може да го замени домашно подготвениот леб.
Ви нудиме едноставен рецепт за домашен леб.

Потребни состојки за домашен леб:

  • 250 гр интегрално брашно
  • 250 гр бело брашно
  • 1 прашок за пециво (10 гр)
  • 1 лажица мед
  • 2 лажички сол
  • 3 лажици маслиново масло
  • 300 мл млака вода

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 250 степени.

Измешајте ги сите суви состојки. Потоа додадете масло, вода и мед. Добро промешајте со процесор за храна за да се соединат состојките. Поделете на 2 дела.

Ако е потребно, посипете малку дополнително брашно на површината за да можете да го извадите тестото и да го обликувате. Ставете го на плех покриен со хартија за печење. Печете 15 минути додека кората не стане цврста и кафеава.

Уживајте!

error: Content is protected !!