ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Најдобрата зделка во историјата- Што купи Питер Миноит за 25 долари?!

Најдобрата зделка во историјата- Онаа што го купи Питер Миноит за 25 долари!

За колку пари го купи Менхетан?

Трговецот Питер Миноит, како гувернер на Нова Холандија, го купил островот од староседелците (најверојатно племето Ленапи) на 24 мај 1626 година, во замена за стока вредна 60 гулдени.

Тој остров е денешен Менхетен.

Питер Миноит беше Валонец. Годината на раѓање на Миноит не е точно позната, но се претпоставува дека е некаде помеѓу 1580 и 1589 година.

Питер Миноит се придружил на холандска компанија од Западна Индија, веројатно во средината на 1620-тите, и бил испратен во Нова Холандија во 1625 година да бара стоки за трговија, освен кожи од животни што биле направени до тогаш, како главен производ од Нова Холандија .

За време на службено патување на Карибите, минојски брод излегол на море поради ураган и тој повеќе не бил виден.

Иако Петар Миноит беше гувернер на колонијата пет години, тој е најпознат по тоа што го купи Менхетн од Индијанците за 60 гулдени, што во 1626 година беше околу 25 долари, а што се проценува на околу 500 американски долари во денешните долари, што е очигледно диспаритет на цените.

Стоки

Се претпоставува дека Менхетен бил купен во замена за обичен накит што Петар им го дал на Индијанците.
По неговото гувернерство во Нова Холандија, тој соработуваше со шведската влада за да воспостави финско-шведска населба, наречена Нова Шведска, во близина на денешен Вилмингтон, Делавер.

По враќањето од Нова Шведска во 1638 година, тој отпатувал на Карибите за да земе товар тутун. За жал, во тоа време немаше метод за следење на урагани. Додека вечерале на холандски брод, ураганот ги исфрлил сите бродови на море. Миноит  никогаш повеќе не беше виден. Сепак, неговиот брод Калмар Никел се врати во Шведска без него.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!