ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Најдобриот природен лаксатив: Секое утро, на празен стомак, испијте го ова и не грижете се!

Најдобриот природен лаксатив: Секое утро, на празен стомак, испијте го ова и не грижете се!

Веднаш започнете да пиете топла вода на празен стомак, бидејќи освен што ве освежува, прави чуда за целото тело.

Експертите велат дека е многу подобро денот да го започнете со чаша топла вода како природен лаксатив, а не со кафе.

Како правилно да пиете ваква вода и кои се нејзините придобивки?

Топла вода и гастроинтестинален тракт

Чаша топла вода, на празен стомак наутро, има позитивен ефект врз цревната перисталтика, ги плакне цревните ѕидови, ги ослободува од сите видови токсини и токсични материи.

Топла вода како лаксатив

Со помош на топла вода, цврстите масни остатоци депонирани на цревните sидови се раствораат, што служи како стимул за процесите на распаѓање во дигестивниот тракт.

Топла вода и губење на тежината

Ако консумирате една или две чаши топла вода секој ден на празен стомак, температурата на телото се зголемува, метаболизмот се забрзува за околу 30% по 40 минути по пиење вода. Како резултат на тоа , согоруваат повеќе калории.

Други функции на топла вода против вишок тежина:

  • намален апетит,
  • нормализација на pH вредноста,
  • стимулација на цревните функции,
  • отстранување на токсини
  • започнување на метаболизмот на липидите во бутовите и стомакот

Топла вода против болки

Топлиот пијалок ги релаксира мускулите, ја ублажува болката од различно потекло.

Топла вода за кожата

Ако редовно пиете чаша топла вода на празен стомак секое утро, можете да се ослободите од акните, воспалението и иритацијата, обично предизвикани од токсини.

Топла вода за генитоуринарниот систем

Топлиот пијалок го активира мокрењето, што е особено корисно за оние кои се склони кон оток. Бубрезите воопшто не се преоптоварени , за разлика од стимулацијата на мокрењето со лекови.

Топла вода за нервниот систем

Позитивниот ефект на топла вода врз нервниот систем е изразен во прочистување и активирање на крвотокот, уништување на токсични соединенија и поткожен масен слој.

За да извлечете максимум од водата што ја пиете, се препорачува да ги следите следниве правила.

Како да пиете топла вода?

Температурата на водата: Еден прифатлива температура за вода за да биде за пиење е 40-42 ° C . Премногу топла вода не се препорачува, бидејќи може да ги изгори мукозните мембрани.

Само прочистена вода: Само правилно прочистената вода ќе донесе здравје.

Варената топла вода е бескорисна и дури може да предизвика штета. Вака се манифестира:

За време на вриење, водата губи голем дел од потребните микроорганизми.

Хемискиот елемент хлор, кој се наоѓа во водата од чешма, се претвора во токсична супстанца при високи температури .

Бигорот формиран за време на вриење останува на theидовите на цревата и другите важни органи, што служи како поттик за формирање камења.

Пијте топла вода само на празен стомак.Ова е единствениот начин да го пополните дефицитот на течности што настанал преку ноќ.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!