ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кина ја изгради на најголемата радио антена во светот за примање сигнали од Марс

Станува збор за мобилна антена со дијаметар од 70 метри, која сега успешно ги помина сите проверки и е подготвена да прима сигнали од Марс во рамките на мисијата Тјанвен-1. Истоимената сонда неодамна ги испрати првите слики на Марс и би требало да влезе во орбитата на Марс околу 10 февруари.

Изградбата на масивниот радио телескоп започна во 2018 година во северниот дел на регионот Тјанџин и заврши во моментот кога вселенското летало Тијанвен-1 се приближи до Црвената планета.

Новата антена има форма на плоча и започна со работа. Се состои од 1.328 високопрецизни панели кои покриваат површина еднаква на десет кошаркарски игралишта. Дијаметарот на садот на антената е 70 метри и е најголем во Азија, а тој е за 30 метри помал од најголемата антена во светот, Green Bank, лоцирана во САД, пренесува РТ.

Кина досега користеше три антени, со дијаметар од 35 до 50 метри во Пекинг и Кунминг, но тие не беа доволно силни за да обезбедат квалитетен прием на податоци од Марс, кој во моментов е оддалечен 180 милиони километри од Земјата.

Тјанвен-1 беше лансиран во јули 2020 година, а се планира да пристигне во гравитационото поле на Марс на 10 февруари, ден пред кинеската Нова година.

Целта на кинеската национална вселенска управа (ЦНСА) е слетување орбитер и ровер на површината на Марс, а доколку слетувањето биде успешно, Кина ќе стане втора земја по Сад што успешно управува со ровер на Марс.

Кинеските научници планираат да ја користат мисијата Тјанвен-1 за да бараат знаци од минатото, сегашниот живот на планетата и да ги анализираат почвата и атмосферата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!