ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Најновата естетска процедура што ја изведуваат познати убавици: Погледнете добро во нивните очи

Ако некогаш сте се прашувале зошто многу жени на Инстаграм имаат потполно исто лице   (големи очи, полни усни, тенок нос, зашилена брада) и сите неверојатно изгледаат како моделите Бела Хадид и Кендал Џенер, тајната може да се скрие во користењето апликации за постигне секси изглед, но и естетски зафати .

Најновиот тренд кај славните е неинвазивен метод наречен дигање на конци, кој најмногу се користи за корекција на очните капаци и лисици за очи со помош на специјални медицински навои кои се влечат во различни слоеви на кожата .

Што е подигнување на конец?

Подигањето на конец е во основа нехируршко кревање на веѓите, во лицето се вметнуваат мали медицински нишки кои ја затегнуваат кожата, дозволувајќи им на пластичниот хирург или дерматолог да „подигне“ различни делови на лицето и телото, во зависност од тоа каде се вметнуваат .

 

View this post on Instagram

 

A post shared by WELCOME TO REALITY (@celebface)

Иако подигнувањето на конец не е баш најновиот метод, тој неодамна се здоби со голема популарност благодарение на најпознатите светски модели, вклучувајќи ги Бела Хадид, Кендал Џенер и Емили Ратајковски, кои го претставија својот нов изглед на мачки.

На Инстаграм се појави популарна сметка, на која неодамна беше објавена серија фотографии посветени на естетските процедури на познати starsвезди, со резултати пред и по постапката.

Значи, ако вашиот краен сон е да изгледате како модел на Инстаграм, кревањето конци ќе ви дадат ефекти за само неколку недели, максимум.

Но, кревањето на конец има и траен ефект врз структурата на вашето лице.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bella 🦋 (@bellahadid)

– Бидејќи вашето тело ги апсорбира влакната, создава нов колаген околу таа област, помагајќи да се задржи ефектот со текот на времето – истакнува дерматологот од Newујорк.

Сепак, важно е да се знае дека е потребно да се прави континуиран третман за да се постигнат резултати.

– Бидејќи ефектот бледнее толку брзо, пациентите можеа да бидат принудени да се враќаат на клиника на секои два месеци, а тоа може да биде опасно. Никогаш не би препорачал да направите лифт повеќе од двапати годишно – вели д-р Шерин.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by — SNATCHED LA — (@snatched.la)

Во случај да имате проблеми со естетиката на очните капаци и очите, лекарот сепак ве советува да изберете еден од хируршките методи како што се подигнување на веѓите и или операција на очните капаци.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!