ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Најпопуларните електрични спортски автомобили до 2020 година

Револуцијата на електричните автомобили е реална и се случува. Електричните возила ќе бидат ефтини како моделите со бензин до 2025 година, а продажбата ќе ја надмине продажбата на мотори со внатрешно согорување до 2040 година. Денес ќе зборуваме за првите седум спортски автомобили со електрична енергија. Ова е одлична можност за гигантите во автомобилската индустрија да напредуваат кон идејата за електрични возила и голем предизвик за новите производители да го најдат своето место во оваа брзорастечка сфера.

Porsche Mission E

Porsche го претстави својот прв целосно електричен спортски автомобил со четири седишта во 2015 година, кој ќе пристигне кон крајот на 2019 година, придвижуван од два електромотори, со вкупна моќност од 440 киловати. Порше во САД ги носи своите ултрабрзи 350 киловати станици за полнење, што овозможува Mission # да добие 80% полнење за само 15 минути. Има футуристички интерфејс ориентиран кон возачот со нов вид холографски екран кој обезбедува интелигентна интеракција помеѓу реалниот и виртуелниот свет преку систем на гестови и препознавање очи. Тој е способен да достигне 60 км / ч за помалку од 3,5 секунди и да постигне максимална брзина од 155 км / ч. Компанијата планира да произведува најмалку 20.000 единици годишно и сега активно го тестира прототипот на улиците, како и на тркачките патеки во Нирбургринг пред да го пушти автомобилот во производство, за кој се претпоставува дека ќе има почетна цена од 75.000 американски долари.

The Cupra E-Racer

Подружница на Фолксваген, производителот на автомобили SEAT, официјално ја промовираше својата нова марка спортски автомобили наречена Cupra. Cupra E-Racer се базира на бензинскиот Cupra Racer и неговите перформанси се многу потивки од стандардниот модел. Покрај традиционалните ретровизори, тој е опремен со нова технологија за заден поглед што се прикажува на таблата со инструменти. За жал, и за Renault E-Sport и за Cupra E-Racer, нема информации дали компаниите ќе произведуваат патнички верзии на автомобилот. Четирите електрични мотори испорачуваат максимална моќност од 500 киловати што му овозможува на автомобилот да забрза до 60 км / ч за 3,2 секунди и да достигне максимална брзина од 167 милји на час.

NIO EP9

Кинеската компанија NIO го претстави својот уличен електричен суперавтомобил со високи перформанси во 2016 година. NIO EP9 е опремен со четири индивидуални електрични мотори во секоја точка што обезбедуваат излез од 1 мегават. Возилото постави различни рекорди во кругови, вклучувајќи ја и трката на Америка Ринг во Остин, без ниту еден возач, и беше прогласено за најбрзо време на обиколка за електричен автомобил за производство и најбрз автомобил за самостојно управување. Тој е во состојба да забрза од 0 до 124 км / ч за 7,1 секунди и да достигне максимална брзина од 195 км / ч благодарение на индивидуалното погон на тркала и архитектурата на јаглеродни влакна.

Tesla Roadster

Tesla ја претстави својата втора генерација на Roadster во ноември 2017 година, која ќе пристигне во 2020 година. Ова возило има неверојатни спецификации за перформанси, неговиот основен модел може да достигне брзина од 60 km / h за 1,9 секунди и да достигне максимална брзина поголема од 250 mph. Цената на овој неверојатен суперавтомобил со четири седишта се движи од 200 000 американски долари, тоа е спортски автомобил со најдолг дострел во оваа индустрија со домет од 1000 км.

Renault ZOE e-Sport Concept

Рено се појави како едно од најпопуларните целосно електрични возила во Европа, електрични автомобили ZOE и Eden’s formula, што го прави овој специјален спортски автомобил во реалност благодарение на лесната архитектура на карбонски влакна и можноста за погон на сите тркала. Два електромотори напред и заден испорачуваат вкупна моќност од 340 киловати и вртежен момент, помагајќи му на возилото да постигне максимална брзина од 130 км / ч за помалку од 10 секунди. Концептот ZOE e-Sport може да достигне 60 км / ч за само 3,2 секунди. Со системот за контрола на преносот на напојувањето, лесно можете да постигнете целосна моќност за целосно доживување на големите емоции и задоволства во врелиот хечбек.

Genovation GXE

Genovation со седиште во Мериленд го претстави својот најнов целосно електричен суперавтомобил на настанот CES во 2018 година, наречен GKSE. Електричните мотори, напојувани од батерија од 60 kWh, овозможуваат автомобилот да забрза до 60 км / ч за помалку од 3 секунди и да достигне максимална брзина од 220 км / ч. Се базира на моделот Chevy Corvette Grand Sport, но наместо со осумцилиндричен мотор, опремен е со двоен електромотор кој обезбедува моќност од околу 600 kWh и вртежен момент од 700 фунти. Покрај традиционалниот систем за пренос на електрични автомобили, Genovation GKSE е единствениот ЕВ што доаѓа со 7-степен мануелен менувач и конвенционална педала за спојка. Производството е ограничено на 75 единици што ќе бидат испорачани на крајот на 2019 година по цена од 750.000 американски долари.

RIMAC C2

Рекордот на Тесла се чинеше непобедлив сè до откривањето на овој суперавтомобил опремен со четири независни електромотори.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!