ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Најпопуларно растение на социјални мрежи : Цвета од пролет до есен

Најпопуларно растение на социјални мрежи : Цвета од пролет до есен.

Цветовите што сте ги виделе во венци, свадбени букети и цветни аранжмани сега станаа исклучително популарни како посебна декорација во вазни.

Гипсофила или лизгач е цвет што сака сончеви места, и често се користи во многу пролетни аранжмани и цвета од пролет до есен. Препознатлив е по малите цвеќиња, кои обично може да се најдат во бело, но и во виолетова или розова боја.

Како украсен вид, најчесто се одгледува како едногодишно или повеќегодишно растение.

Може да порасне до висина од околу 90 см.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Inside No. 3 (@insidenumber.3)

Тие можат да издржат како повеќегодишни растенија во градината ако нема премногу влага во почвата, а пред зимата почвата треба да се меша со песок или струготини. Се одгледува и се користи како украс во разни аранжмани за суви цвеќиња, а често се користи и како украс за свадби и може да се комбинира со скоро кој било друг вид на цвеќе, пишува планопедија .

Ја разубавува секоја куќа и градина

Поради тенки гранчиња и мали цвеќиња, тој совршено ќе го украси секој ентериер. Оваа година стана исклучително популарен како украс, за што говорат и социјалните мрежи кои се преполни со слики од ова растение.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by House of Parker (@houseofparker__)

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!