Најскапата чанта на светот е купена за неверојатни 380.000 долари!

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

Чанта која е поскапа од куќа и автомобил

Жените лудуваа по чанти со векови. Омилен додаток што може да ја направи секоја комбинација уште поубава. Најскапата чанта во светот ја создаде познатиот бренд Хермес.

Модниот бренд Хермес е познат по своите познати чанти Биркин. Може да ги купат само лојални клиенти кои се на листата на чекање. Мистериозна листа на чекање никогаш не стигнала до јавноста. Но, можеме само да претпоставиме дека е исполнет со познати актерки, пејачки и други познати дами.

Чантата Биркин, која денес е синоним за престиж и луксуз, е создадена во 1981 година, откако директорот на Хермес се сретна со Jane Birkin, која во тој момент ги испушти сите работи од чантата. Џејн Биркин тогаш рече дека и треба торба која има доволно простор за да ги собере сите работи што ги носи жената во нејзината торба.

Тогаш директорот на Хермес одлучи да го дизајнира сега веќе добро познатиот модел на чантата Биркин. Иако денес постојат само 200.000 оригинални чанти Хермес Биркин во светот, сепак не може секој да го достигне тоа ниво и да поседува една од нив.

Потребни се години лојалност кон брендот, но и висока позиција во општеството за да се купи најпопуларната торба во светот.


извор: bbc

Купувањето чанта Биркин е инвестиција

Многумина се прашуваат што ги прави овие чанти недостапни за јавноста и зошто се толку скапи. Потребни се 48 часа работа за да се направи една чанта, таа е рачно изработена во специјални простории на брендот Хермес. Еден занаетчија работи за секоја чанта и така еден човек прави по една чанта неделно.

Вниманието, материјалот и времето дадени при креирањето на чантата влијаеја на нејзините високи цени.

Просечната цена на чантата Биркин се движи од 9.200 до 300.000 долари . Сето ова покажува едноставно дека таа не е типична чанта. Таа е инвестиција. Вредноста на чанти Биркин расте од година во година. Тие се како недвижен имот, кога ја купувате ги инвестирате вашите пари во исто време.

Со оглед на ограничениот број на примероци и ограничувања во светот, пазарните цени постојано растат.

Рачно сошиениот двоен спој се вклопува подобро и трае подолго од стандардниот шиење на машината. Ако еден од двата шавови се олабави, другиот ќе продолжи да ја работи својата работа .

Клиентите понекогаш плаќаат дополнително за торби со ограничена достапност. Затоа, производителот Хермес го ограничува бројот на чанти од Биркин што клиентот може да ги купи годишно. Со текот на времето некои чанти стануваат толку недопирливи што понекогаш се нарекуваат свети гралови.

Помеѓу 1981 и 2016 година, вредноста на препродажба се зголеми за неверојатни 500%. Нивната вредност се предвидува да биде двојно во текот на следните 10 години.

Освен што е неверојатно скапа и ретка, чантата Биркин е првенствено функционална. За разлика од другите дизајнерски чанти, таа е за секое време од денот и секоја ситуација. Одлично е за на работа, вечерно излегување или опуштена прошетка низ градот. Денес, реплики на формата каква што е, може да се најдат насекаде. Создадена е торба која може да ги собере сите работи.

Најскапата торба во светот – Хималаја Биркин

Со текот на годините, овој бренд дизајнираше голем број Limited Edition чанти кои достигнаа големи бројки при продажба. Доволно е кога обичната чанта Хермес Биркин е недостижна, но вистинската конфузија настанува кога се создава ограничена колекција.

Хималајската торба го сруши рекордот со цена од 380.000 долари. Продадена е на аукција во Хонг Конг. Направен е од крокодилска кожа и има 18 каратно злато на рачките од торбата и токите.

Најскапата торба на светот

 

Годишно, две вакви чанти се произведуваат во работилницата Хермес. Поради исклучително тежок материјал за наоѓање и изработка, цената на оваа торба расте секој ден. Хималајската торба Биркин стана најскапата торба во светот што ја имаат само неколкумина.

Во моментов постои шестгодишна листа на чекање за купување на нова хималајска чанта Биркин, за чие создавање се потребни најмалку 48 часа. Некои модни експерти сугерираат дека листата на чекање за Биркин е повеќе мит отколку рутинска практика.

Многумина велат дека хималајските кесички Биркин се  „најважните торби на светот“ . Ретките и привлечни скапи чанти, кои се произведуваат и првично се продаваат исклучиво од луксузната продавница на брендот Хермес со седиште во Париз, секако се познати по нивната мат бела хималајска крокодилска кожа од која се направени.

Тие, исто така, станаа познати по нивната посебна тенденција да рушат рекорди на аукција како највредни и најскапи чанти во светот.

Чантите од Биркин станаа класика во светот на модата, но и инвестиција која е дури и повредна од златото.

error: Content is protected !!