ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Најубавите љубовни филмови снимени во Париз

Најубавите љубовни филмови снимени во Париз.

Главниот град на Франција, со своите стотици вредни историски градби, цркви, улици, плоштади и паркови, беше домаќин на најзначајните филмови од дваесеттиот и дваесет и првиот век. Неговите каприциозни улици со калдрма и богатото културно наследство се прикажани во разни трилери, романтични комедии и драми кои станаа познати низ целиот свет. Бидејќи Париз важи за еден од најромантичните градови, ние одбравме список на љубовни филмови кои го прикажуваат најдобро.

French Kiss (1995)

„Француски бакнеж“ е романтична комедија од 1995 година во режија на Лоренс Касдан и во која глумат Мег Рајан и Кевин Клајн. Сценаристот Адам Брукс ја започнува приказната за жена која лета во Франција за да се соочи со залутаниот свршеник и се соочува со неволји кога шармантниот маж што седи до неа користи украден дијамантски ѓердан за да го прошверцува. Францускиот бакнеж е снимен на локација во Париз, регионот Прованса-Алпи-Азурниот брег во југоисточна Франција и во Кан . Филмот беше објавен во Соединетите Држави на 5 мај 1995 година и доби различни критики.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by imogen rose (@imogenrose99)

Amélie (2001)

Снимено во околината на Монмартр , каде пораснаа режисерите Жан-Пјер Жене, ова трајно слатко задоволство се одвива главно во сенката на базиликата Сакра Кор . На самиот почеток на филмот ја забележуваме улицата Сен Винсент, малку северно од катедралата, додека влезот во станот на Амелија во улицата Фререс е неколку улици јужно. Таа работи западно во Галичкото кафуле Де Де Мулин , веднаш зад аголот од Мулен Руж и Булеварот Клиши . Филмот покажува и мост на кој младите љубовници оставија катанци како знак на нивната љубов. Токму овој мост наскоро ќе стане омилена локација на париското кино во 21 век.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Giroldo Vitarossi (@vitamorfose)

Before Sunset (2004)

По турнејата во Виена во 1995 година, режисерот Ричард Линклејтер повторно во Париз го обедини вљубениот пар , Џеси (Итан Хоук) и Селин (Џули Делпи). Тие се среќаваат на презентацијата на книгата на essеси во познатата книжарница Шекспир и Компани во Руе де ла Букери , веднаш спроти готската катедрала Нотр-Дам . Оттаму талкаат по блиската улица Галанда до романтичното кафуле „Ле Пјур“ од другата страна на реката, пред да прошетаат до кулата Верте Рене-Думон , старата железничка линија се претвори во прекрасна градина со подигнато шеталиште. По ова, дејството на филмот продолжува на Левиот брег и, конечно, нивната разделба во станот на Селина на Кур де Л’Отол д’Ор , веднаш до Rue du Faubourg Saint-Antoine во 11-от арондисман.

Midnight in Paris (2011)

Вуди Ален веќе го посети Париз во 1996 година во неговиот филм „Сите велат дека те сакам“, но за ова фантастично патување режисерот му го обезбеди на градот истиот третман што обично го резервира за Њујорк, додека писателот Гил (Овен Вилсон) е магично пренесен во 1920-тите. Тој престојува во прекрасниот хотел Ле Бристол, на Rue du Faubourg St Honoré , но неговите нереални патувања го водат во низа прекрасно зачувани барови и да се сретне со Пикасо, Дали и Хемингвеј. Писателот го посетува музејот Роден на улицата Де Варен , но наскоро се враќа во 1920-тите на надреална забава одржана во ексцентричниот музеј Мејсон Дејрол . Филмот завршува со соодветно украсен мост на Александар III .

 

View this post on Instagram

 

A post shared by For Movie Lovers (@moviequotesmania)

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!