ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Највкусните млади компири од рерна – видео

Највкусните млади компири од рерна – видео.

Време е за млади компири, затоа еве еден начин на кој ни се допаѓа, да подготвиме млади компири од рерна. Вкусно брзо лесно и ефтино. Компирот се топи во устата и е многу вкусен.

Состојки:

  • 1,5 кг компири
  • 2 лажици пченкарно брашно, палента
  • 2 лажици пченкарно брашно
  • 1 лажица црвена, мелена пиперка
  • 1 лажица сув зачин
  • 1 лажица сушен лист од јаглика
  • 1/2 лажиче пиперка
  • 1/2 лажиче куркума
  • 1/2 лажиче сол
  • масло за преливање

Подготовка:

Измијте ги и исчистете ги компирите. Исушете го со крпа.

Исечете на поголеми парчиња. Помалите само на половина, а поголемите во 4 дела.

Измешајте ги сите зачини, а потоа посипете ги компирите.

Измешајте ги добро со двете раце.

Во тавата ставете хартија за печење, па прелијте ја со малку масло.

Протресете ги компирите и сите зачини и наредете ги убаво.

Истурете го маслото, малку по малку насекаде.

Ставете да се пече во загреана рерна на 200 степени.

По 30-40 минути извадете го од рерна, а потоа свртете го компирот со шпатула.

Оној кој беше долу сега да е горе.

Печете уште 30 минути, а потоа отстранете го компирот, повторно прелијте со масло и превртете го.

Оставете да се пече.

Време на печење 1 час и 20 минути.

Сервирајте и послужете.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!