ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Најздраво летно освежување: 3 причини зошто треба да јадете лубеница секој ден

Најздраво летно освежување: 3 причини зошто треба да јадете лубеница секој ден.

Лубеницата не е само вкусно овошје кое освежува и хидрира во текот на жешките летни денови, туку е и овошје полно со хранливи материи.

Во лубеницата нема ништо освежувачко во текот на летото . Иако може да се најде на некои места во текот на целата година, најдобро е да ја јадете во текот на летото, бидејќи тогаш таа има најмногу хранливи материи.

Лубеницата е освежителен зеленчук без маснотии, кој содржи разни витамини кои го хранат организмот. Содржи витамини А и Ц, минерали калиум и магнезиум, како и антиоксиданти како каротин и ликопен. Содржината на антиоксиданс се зголемува со зрелоста на лубеницата.

Еве ги сите придобивки од овој сочен зеленчук:

1. Го штити срцето и го регулира притисокот

Лубеницата е богат извор на хранливи материи кои го штитат срцето , како што се витамин Ц и каротеноиден фитонутриент, ликопен, што исто така им дава карактеристична црвено-розова боја.

Ликопен, заедно со бета-каротен и витамин А, обезбедува силна антиоксидантна заштита од оштетување на клеточните структури предизвикани од слободните радикали.

Лубеницата е добар извор на магнезиум и калиум, два минерали за кои се знае дека помагаат во рамнотежа на крвниот притисок, како и многу добар извор на витамин Б6, кој помага во одржување на соодветно ниво на хомоцистеин (покачени нивоа на хомоцистеин поврзани со напредна атеросклероза и предвремено смрт).

2. Придонесува за слабеење

Се состои од 92 проценти вода и е идеална храна за регулирање на телесната тежина. За да избегнете закуски помеѓу оброците што придонесуваат за зголемување на телесната тежина, добра замена е да грицкате парчиња лубеница . Исечете ја лубеницата на коцки и ставете ја во фрижидер, а потоа земете неколку парчиња кога ќе почувствувате желба за храна.

3. Важна е во борбата против воспалителни инфекции

Лубеницата има потенцијал да ја намали хроничната инфламаторна инфекција, за која постои сомневање дека е една од причините за болести како што се астма, дијабетес, артритис, кардиоваскуларни болести и одредени видови на рак. Ова е поврзано со веќе споменатата висока содржина на антиоксиданти кои поттикнуваат елиминација на ефектите на штетните слободни радикали.

Самите слободни радикали обично предизвикуваат голема штета затоа што се лепат на ѕидовите на крвните садови и ги блокираат. Овој „маѓепсан круг“ му нанесува голема штета на имунитетот. Тироидната жлезда, срцето и панкреасот се органи на кои може негативно да влијае овој процес .

Една чаша сок од лубеница на ден може да го намали ризикот од развој на болести како остеоартритис, ревматоиден артритис, астма и рак на дебелото црево.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!