ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Намирници кои ќе ви помогнат да го намалите стресот

Намирници кои ќе ви помогнат да го намалите стресот.

Неколку дена ни треба целата помош што можеме да ја добиеме. Кога ќе заборавиме да го вклучиме алармот и да заспиеме наутро, кога ќе ги прекршиме сите можни рокови на работа, кога ќе ја добиеме пораката „треба да разговараме“, кога врне и ќе го заборавиме чадорот, кога имаме четири промашени повици од шефот, кога имаме впечаток дека сè работи против нас – секако дека сме под стрес. Ако немаме можност да го исклучуваме телефонот и да спиеме преку ден, што честопати се случува, можеме барем да внесеме храна што ќе помогне во ослободување од стресот.

Пуканки

Пуканките се храна која е богата со јаглени хидрати со низок гликемиски индекс. Ова ќе ни помогне да го подигнеме нивото на серотонин – а со тоа и нашето расположение. Притоа, крцкавите во устата додека ги јадеме ќе помогнат во ублажување на мускулната напнатост на лицето и вилицата. Но, бидете внимателни, ако додадете сол, масло, путер или кој било друг зачин или храна – нивната способност да го ослободат стресот е изгубена.

Ореви

Тие се полни со хранливи материи, вклучувајќи здрави масни киселини и витамин Б. Витаминот Б е суштински дел од здравата исхрана и исто така може да помогне во намалување на стресот. Бадемите, ф’стаците и оревите помагаат во намалување на крвниот притисок, а докажано е дека особено ф’стаците помагаат да се ослободите од напнатоста што ја чувствувате. Магнезиумот што го содржат ви овозможува подобро да се справите со анксиозноста. Ако обрнете внимание на дневниот внес на калории, ограничете ги порциите ореви што ги јадете.

Темно чоколадо

Истражувањето од 2016 година, што научниците го направија со студенти кои се под стрес, докажаа дека 40 грама темно чоколадо значително го намалуваат стресот. Чоколадото има висока содржина на триптофан, кој го претвора телото во невротрансмитери кои го подобруваат расположението, како што е серотонин во мозокот. Исто така е добар извор на магнезиум, кој влијае на симптомите на депресија. При избор на темно чоколадо, земете оној што содржи минимум 70% какао во прав. Не претерувајте, доволни ви се 1 до 3 грама.

Лосос

Рибите како скуша, харинга или лосос се неверојатно богати со омега 3 масти и витамин Д. Овие се сите хранливи материи за кои е докажано дека помагаат во намалување на нивото на стрес и подобрување на расположението. Всушност, нискиот внес на омега 3 е директно поврзан со анксиозност и депресија, па освен што е од суштинско значење за здравјето, омега 3 му помага на нашето тело да се справи со стресот.

Портокали

Хормонот што предизвикува стрес се нарекува кортизол, а најголем непријател му е витамин Ц. Покрај тоа, луѓето со високо ниво на витамин Ц побрзо закрепнуваат од стресни ситуации. Ако земете околу 1000 мг од овој витамин, го намалувате нивото на кортизол, кој е попознат како „хормонот на стресот“. Освен фактот дека витаминот Ц му помага на организмот да се справи со тоа, самиот чин на лупење портокал ви помага да го намалите стресот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!