Намирници кои ќе ви помогнат да го намалите стресот

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Намирници кои ќе ви помогнат да го намалите стресот.

Неколку дена ни треба целата помош што можеме да ја добиеме. Кога ќе заборавиме да го вклучиме алармот и да заспиеме наутро, кога ќе ги прекршиме сите можни рокови на работа, кога ќе ја добиеме пораката „треба да разговараме“, кога врне и ќе го заборавиме чадорот, кога имаме четири промашени повици од шефот, кога имаме впечаток дека сè работи против нас – секако дека сме под стрес. Ако немаме можност да го исклучуваме телефонот и да спиеме преку ден, што честопати се случува, можеме барем да внесеме храна што ќе помогне во ослободување од стресот.

Пуканки

Пуканките се храна која е богата со јаглени хидрати со низок гликемиски индекс. Ова ќе ни помогне да го подигнеме нивото на серотонин – а со тоа и нашето расположение. Притоа, крцкавите во устата додека ги јадеме ќе помогнат во ублажување на мускулната напнатост на лицето и вилицата. Но, бидете внимателни, ако додадете сол, масло, путер или кој било друг зачин или храна – нивната способност да го ослободат стресот е изгубена.

Ореви

Тие се полни со хранливи материи, вклучувајќи здрави масни киселини и витамин Б. Витаминот Б е суштински дел од здравата исхрана и исто така може да помогне во намалување на стресот. Бадемите, ф’стаците и оревите помагаат во намалување на крвниот притисок, а докажано е дека особено ф’стаците помагаат да се ослободите од напнатоста што ја чувствувате. Магнезиумот што го содржат ви овозможува подобро да се справите со анксиозноста. Ако обрнете внимание на дневниот внес на калории, ограничете ги порциите ореви што ги јадете.

Темно чоколадо

Истражувањето од 2016 година, што научниците го направија со студенти кои се под стрес, докажаа дека 40 грама темно чоколадо значително го намалуваат стресот. Чоколадото има висока содржина на триптофан, кој го претвора телото во невротрансмитери кои го подобруваат расположението, како што е серотонин во мозокот. Исто така е добар извор на магнезиум, кој влијае на симптомите на депресија. При избор на темно чоколадо, земете оној што содржи минимум 70% какао во прав. Не претерувајте, доволни ви се 1 до 3 грама.

Лосос

Рибите како скуша, харинга или лосос се неверојатно богати со омега 3 масти и витамин Д. Овие се сите хранливи материи за кои е докажано дека помагаат во намалување на нивото на стрес и подобрување на расположението. Всушност, нискиот внес на омега 3 е директно поврзан со анксиозност и депресија, па освен што е од суштинско значење за здравјето, омега 3 му помага на нашето тело да се справи со стресот.

Портокали

Хормонот што предизвикува стрес се нарекува кортизол, а најголем непријател му е витамин Ц. Покрај тоа, луѓето со високо ниво на витамин Ц побрзо закрепнуваат од стресни ситуации. Ако земете околу 1000 мг од овој витамин, го намалувате нивото на кортизол, кој е попознат како „хормонот на стресот“. Освен фактот дека витаминот Ц му помага на организмот да се справи со тоа, самиот чин на лупење портокал ви помага да го намалите стресот.

error: Content is protected !!