ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Намирници кои ве прават убави, енергични и здрави

Намирници кои ве прават убави, енергични и здрави.

Дознајте кои 5 намирници содржат витамин Б7 (витамин кој позитивно влијае врз убавината, младоста, здравјето и енергијата).

Витаминот Б7 или биотинот е витамин Б растворлив во вода. Неопходно е телото да ги претвори мастите, протеините и јаглехидратите во енергија. Исто така, овој витамин има големо влијание врз физичката кондиција, енергијата и психолошкото функционирање. Биотинот е важен и за одржување на нивото на шеќер во крвта. Така, луѓето со дијабетес често имаат ниско ниво на овој витамин. Освен за здравјето, тој е важен и за убавината и позитивно влијае врз кожата, косата и ноктите. Неопходно е да се употребуваат и други витамини од Б-комплексот.

Најчестите симптоми на недостаток на витамин Б7 се: замор, болки во мускулите, слаба концентрација и нагли промени на расположението. За да го внесете потребното ниво од овој витамин во организмот на природен начин и да придонесете за здравје и убавина, важно е во менито да ги вклучите следниве 5 намирници.

1. Органски јајца

Јајцата се богати со протеини и аминокиселини, вклучувајќи го и витаминот Б7, кој е исклучително корисен за вашето здравје. Жолчките содржат биотин, а експертите истакнуваат дека него го има најмногу во варените жолчки.

2. Лосос

Покрај витаминот Б7, лососот е исклучително богат со омега3 масни киселини кои го намалуваат ризикот од воспаление, го штитат срцето, го подобруваат здравјето на мозокот и овозможуваат косата и кожата да бидат здрави.

3. Бадеми

Еден бадем содржи 1,5 mg витамин Б7. Бадемите се богати со магнезиум, витамин Е и растителни влакна, кои се од голема помош за слабеење и за одржување на здравјето на дигестивниот систем. Исто така, ова оревче е одличен извор на протеини. Можете да го јадете за ужина ако ви е потребно нешто што ќе ве засити и ќе ве одржува здрави.

4. Домат

Омилената летна храна е богата со ликопен, разни витамини и минерали, но, исто така, таа е и добар извор на биотин. Една чинија домати содржи 7,20мкг биотин, а тоа покрива 24% од дневната потреба на телото за биотин.

5. Малини

Малините се овошје кое е исклучително богато со антиоксиданси и со различни витамини и минерали. Една мала чинија малини содржи 0,2—2 мкг биотин, а тоа е 8% од дневната потреба на организмот за овој витамин.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!