Направете Домашен ЕУРОКРЕМ

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Заменете ги слатките колачиња и чоколадото со овој десерт,домашен Еурокрем кој може да го намачкате на леб или палачинки.

Состојки:

300 гр печени лешници

120 гр мед

40 гр какао

5-10 лажици вода

Подготовка:

Ставете ги печените лешници во блендер и мелете ги до целосно течна и кремаста текстура, т.е. до путер од лешник.

Во сад измешајте вода, какао и мед, потоа промешајте ги и додадете ги мелените лешници. Комбинирајте го сето тоа убаво и домашната крема е подготвена.

 

Чоколаден пудинг

error: Content is protected !!