ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 начини да направете промени и освежување во вашиот стан

Направете промени и освежете го вашиот стан само со 5 начини.

Ние секогаш сме водени од слоганот дека не сакаме да инвестираме во стан се додека не е напишано презимето на вратата. Но, освен ако не сме луди среќници за да не наследиме стан или родителите да не ни помогнат, во денешно време е многу тешко да заработиме поголема сума пари што би ни обезбедила покрив над главата што ќе биде само наш. Повеќето се осудени да живеат како закупец, барем првично, болно свесни за фактот дека цената на месечната кирија е повисока од ратата на заемот. Во секој случај, ние поминуваме време во тој простор и во ред е ако сакаме да го направиме пријатен, дефинитивно го правиме тоа за нас самите. Не станува збор за инвестиција во туѓ стан, туку во просторот во кој живееме и не треба да жалиме.

Ви донесуваме 5 буџетски начини за освежување на вашиот стан.

1. Работна акција – Бојадисување

Можете да искречите помал простор за еден викенд, и воопшто не ви треба мајстор. Поткупите неколку пријатели со пиво, направете капачиња од весници, пуштете музика што би ја слушале на прошетка што не е можно во моментов – и пуштете го бензинот. Брзо ќе додадете сосема нова боја и димензија на просторот во кој живеете и нема да потрошите многу пари. Во исто време, ако вашата инвестиција е премногу за да го искречите целиот стан или целата соба, дури и еден ѕид ќе ви помогне да се чувствувате како дома, дури и ако не е ваш.

2. Мебел за преуредување

Тука имате две опции, поскапи и поевтини. Поскапо е да менувате мебел од кој ви е досадно или што е застарен. Изборот на ткаенини е фантастичен, без разлика дали ќе се одлучите за сосема друга боја или шарен принт. Ова е поскапа опција затоа што мора да платите некому за да го направите вашиот мебел за метар, но мебелот навистина ќе изгледа сосема поинаков, нов и модерен. Поевтина опција е да додадете украсни перници во здодевната боја на троседот што ќе му даде душа.

3. Пролетно чистење

Не мора да биде на пролет и не мора да значи чистење. Важно е само да го посветите вашето време на вашиот простор. Размислете за малите нешта што би можеле да ги промените во вашиот простор – за да си го олесните животот. Фрлете стари метални закачалки и купете дрвени. Нарачајте решетка за чевли, за да не стои навлечена во ходникот. Инсталирајте полица над кадата на која ќе ги чувате гелот за туширање, шампоните и сè друго што го користите секој ден, и таа ќе се влече по рабовите на кадата.

4. Внесете ја природата

Она што му дава душа на просторот во кој живееме секако се растенија, дури и да беа вештачки. Ако сте доволно среќни да живеете во куќа и да имате градина, со среќа. Ако не, постојат многу начини да внесете природен допир во вашиот дом. Купете цвеќиња во саксии што можете да ги чувате и одржувате на терасата, но не заборавајте дека треба да обрнете внимание на нив. Можете да ги пополните просториите со воздушни растенија, кои немаат корен, или вазни во кои ќе ставите ефтини букети продадени од баби на улица.

5. Приуштете си ситници

Ситници, или популарно кажано – џиџи миџи. Тие се одраз на нашата личност и кажуваат многу за нас. И кога ќе го пополниме просторот со нив, тоа ќе биде потопло и наше. Рамки со наши слики, фигурини, свеќи, поинтересни чинии во кои чуваме клучеви или накит… Купете што сакате. Тие се најлесни да ги понесете со вас.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!