ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Направете сами лек од млад орев : За природен третман на тироидната жлезда, доволно е 1 чаша на ден (РЕЦЕПТ)

Направете сами лек од млад орев : За природен третман на тироидната жлезда, доволно е 1 чаша на ден (РЕЦЕПТ).

Ликерот од орев, исто така познат како ракија од орев, е природен лек за голем број заболувања, пред се поради неговата богата содржина на витамин Ц и јод.

Кога се берат зелени ореви за ликер ?

Зелените ореви за ликер треба да се берат во втората половина на мај или првата половина на јуни. Затоа, тие дефинитивно треба да се берат пред формирањето на плодот од орев, додека тие се зелени и со големина на лешник или поголеми.

Важна белешка

Пред да ракувате со какви било млади зелени ореви, не заборавајте да носите гумени ракавици за да ги заштитите рацете од многу грозни кафени дамки, кои подоцна е многу тешко да се отстранат. Пожелно е да ја заштитите и облеката.

Како да направите ликер од зелен орев ?

Ова е најпознат народен рецепт за ликер од млади ореви, кој може да се надополни со други состојки по вкус (ванила, портокал, итн.).

Ликер од зелен орев – рецепт:

Потребни состојки

– 12 млади зелени ореви

– 400 гр кафеав шеќер (или мед по желба)

– по избор стапче ванила, цимет, каранфилче, портокал, итн.

– 1 лимон, исечен на парчиња

– 1 литар домашна ракија

Начин на подготовка:

За ликер од орев, треба да ги измиете оревите и да ги исечете на два дела или четвртини (во зависност од нивната големина). Измијте го лимонот и исечете го на парчиња. Ставете ореви и лимони во поголема стаклена тегла од 3-5 л. Потоа, на ореви и лимон треба да се додаде шеќер (или мед), зачини по желба и домашна ракија и добро измешани за подобро растворање на шеќерот, пренесува sadnja.com. Потоа затворете ја теглата и држете ја на сонце 40 дена. Секојдневно тресете по малку, но не отворајте. По 40 дена, исцедете го ликерот од орев преку газа во друго шише, кое ќе го чувате на ладно и темно место.

За што е добар ликерот од зелен орев?

Ликерот од зелен орев како лек сè уште служи како прва помош за многумина кои имаат проблеми со стомакот и како природен лек за анемија и зајакнување на крвта. Незрелите ореви, со меко опкружување, претставуваат вистинско природно богатство на витамин Ц и јод, така што ракијата од орев се користи од памтивек за разни производи кои помагаат при проблеми со тироидната жлезда, особено во случај на нејзина ослабена функција – хипотироидизам. Ликерот од зелен орев е подеднакво ефикасен во олеснување на варењето, дијарејата, запек, металоиди, надуеност, грчеви во стомакот и стомачни инфекции.

Дозирање:

За природен третман на тироидната жлезда, потребно е да се пие 1 чаша ликер од орев на ден, наутро на празен стомак.

Во случај на стомачни проблеми и анемија, препорачаната доза е 1 чаша наутро и една навечер.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!