Направете сами лек од млад орев : За природен третман на тироидната жлезда, доволно е 1 чаша на ден (РЕЦЕПТ)

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Направете сами лек од млад орев : За природен третман на тироидната жлезда, доволно е 1 чаша на ден (РЕЦЕПТ).

Ликерот од орев, исто така познат како ракија од орев, е природен лек за голем број заболувања, пред се поради неговата богата содржина на витамин Ц и јод.

Кога се берат зелени ореви за ликер ?

Зелените ореви за ликер треба да се берат во втората половина на мај или првата половина на јуни. Затоа, тие дефинитивно треба да се берат пред формирањето на плодот од орев, додека тие се зелени и со големина на лешник или поголеми.

Важна белешка

Пред да ракувате со какви било млади зелени ореви, не заборавајте да носите гумени ракавици за да ги заштитите рацете од многу грозни кафени дамки, кои подоцна е многу тешко да се отстранат. Пожелно е да ја заштитите и облеката.

Како да направите ликер од зелен орев ?

Ова е најпознат народен рецепт за ликер од млади ореви, кој може да се надополни со други состојки по вкус (ванила, портокал, итн.).

Ликер од зелен орев – рецепт:

Потребни состојки

– 12 млади зелени ореви

– 400 гр кафеав шеќер (или мед по желба)

– по избор стапче ванила, цимет, каранфилче, портокал, итн.

– 1 лимон, исечен на парчиња

– 1 литар домашна ракија

Начин на подготовка:

За ликер од орев, треба да ги измиете оревите и да ги исечете на два дела или четвртини (во зависност од нивната големина). Измијте го лимонот и исечете го на парчиња. Ставете ореви и лимони во поголема стаклена тегла од 3-5 л. Потоа, на ореви и лимон треба да се додаде шеќер (или мед), зачини по желба и домашна ракија и добро измешани за подобро растворање на шеќерот, пренесува sadnja.com. Потоа затворете ја теглата и држете ја на сонце 40 дена. Секојдневно тресете по малку, но не отворајте. По 40 дена, исцедете го ликерот од орев преку газа во друго шише, кое ќе го чувате на ладно и темно место.

За што е добар ликерот од зелен орев?

Ликерот од зелен орев како лек сè уште служи како прва помош за многумина кои имаат проблеми со стомакот и како природен лек за анемија и зајакнување на крвта. Незрелите ореви, со меко опкружување, претставуваат вистинско природно богатство на витамин Ц и јод, така што ракијата од орев се користи од памтивек за разни производи кои помагаат при проблеми со тироидната жлезда, особено во случај на нејзина ослабена функција – хипотироидизам. Ликерот од зелен орев е подеднакво ефикасен во олеснување на варењето, дијарејата, запек, металоиди, надуеност, грчеви во стомакот и стомачни инфекции.

Дозирање:

За природен третман на тироидната жлезда, потребно е да се пие 1 чаша ликер од орев на ден, наутро на празен стомак.

Во случај на стомачни проблеми и анемија, препорачаната доза е 1 чаша наутро и една навечер.

error: Content is protected !!