ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Направете совршени Велигденски чоколадни стапчиња

Направете совршени Велигденски чоколадни стапчиња.

Тие се подготвуваат лесно и брзо, а малите деца се воодушевени!

Состојки

  • 125гр путер
  • 125гр шеќер
  • 150гр бисквит(мелена плазма)
  • 100гр кокос
  • 3 лажици сок од портокал
  • бонбони од желе по желба

Фил:

  • 100гр бело чоколадо
  • 150мл слатка павлака

Како да ги подготвите

Изматете го путерот со шеќер, а потоа додадете ги другите состојки. Оставете во фрижидер да се олади и зацврсти. Подгответе подебели стапчиња за ражничиња и скратете ги на околу 15 сантиметри. Направете смеса во форма на јајце и топчиња што ќе бидат кокошки. Прободете ги топчињата на стап.

Топете го белото чоколадо во микробранова печка. Загрејте ја слатката павлака особено на шпоретот, и кога ќе почне да врие, извадете ја од шпоретот и додајте растопено чоколадо на неа. Мешајте додека не се добие формира смеса, а потоа додадете жолта боја за храна. Оставете да отстои околу десет минути.

Извадете го тестото на стапчињата од фрижидерот и полека истурете ја масата од жолто чоколадо една по една со лажица. Посипете ги колачињата во облик на јајце со разнобојни трошки, а врз кокошките ставете клун, нозе направени од фондан од портокал и нацртајте ги очите со црн прав. Можете да цртате и со бои за јадење со помош на четки.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!