ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Научете ги децата да ви кажуваат што им се случува, тоа е клучот во воспитување

Научете ги децата да ви кажуваат што им се случува, тоа е клучот во воспитување.

Раскажување приказни на децата, но и охрабрување да бидат сами раскажувачи – значително влијае на развојот на нивната личност во позитивен контекст.

Малите деца на тој начин стануваат покреативни, имагинативни, толерантни, снаодливи …

– Животот е одлична приказна, и колку повеќе разбирате приказни и учите на начини на кои можете да ги раскажувате, толку подобро можете да го разберете животот и да направите поумни избори.

Истражувањата покажуваат дека секој пат кога ќе му кажете на детето бајка, приказна, песна, вистински настан или уште подобро нека бидат толкувачи на иста содржина, хоризонтите на малите суштества се шират и тие успеваат да го видат светот од перспектива на зрело лице. Станува полигон за зајакнување на умот.

Развијте ја нивната навика

Пожелно е да им развиета навика да ви кажуват нешто што прочитале на патот, не очекувајќи да го кажат напамет, туку со помош на имагинацијата. Охрабрете ги да ги изразат емоциите што ги развиле додека читаат одредена содржина и помогнете им да ги пронајдат вистинските зборови за нив, бидејќи тоа е одлична вежба за изразување и збогатување на вокабуларот.

Сепак, важно е децата да не го разбираат ова како обврска, туку како забава, релаксација, ритуал пред спиење. Друга корисна препорака е да го охрабрите вашето дете што почесто да ги раскажува настаните во кои тој бил учесник, дури и ако станува збор за навидум банална работа.

Тие треба да ви зборуваат пред спиење, секојдневно

Психолозите велат дека сè е подеднакво одлично за нив, па затоа родителите не треба да ги прекинуваат ако со ентузијазам им кажат како, на пример, постигнале гол на натпревар со нивниот најдобар пријател. Кога ќе забележите дека некој внимателно ги слуша додека зборуваат, тие автоматски стануваат поимагинативни, повеќе се вклучени во приказната, додаваат детали во описите и затоа го придвижуваат мозокот да работи понапорно.

Студиите исто така покажуваат дека раскажувањето влијае врз развојот на меморијата кај децата, а во исто време помага во  ослободувањето на анксиозноста, што е добра основа за идните јавни настапи – од рецитации на училиште до водечки и актерски претстави.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!