ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Научниците тврдат дека начинот на породување влијае врз интелигенцијата на бебето

Научниците тврдат дека начинот на породување влијае врз интелигенцијата на бебето

Бебињата родени на природен начин имаат повисок коефициент на интелигенција од оние родени со царски рез, во „наметнатото“ време.

Бебињата родени на природен начин имаат повисок коефициент на интелигенција од оние родени со царски рез во „наметнатото“ време, тврдат научниците од Јеил. Причината за тоа е протеинот UCP 2, кој влијае на интелигенцијата, а неговото ниво е повисоко во мозокот на децата родени по природен пат или децата родени со царски рез ако раѓањето започнало природно. Краткорочната и долгорочната меморија на детето, подоцна личност, зависи од овој протеин, кој е клучен за нивото на интелигенција.

Овие резултати се многу важни затоа што во последната деценија породувањето со царски рез беше позачестено, но не од здравствени причини. Многу мајки ја гледаа оваа операција како можност да се утврди датумот и времето на раѓање на нивните деца. Гинеколозите, генерално, тврдат дека кога бремената жена ќе влезе во деветтиот месец, не е важно кога таа ќе се породи и може закаже царски рез по сопствена дискреција или по желба на идната мајка. Сепак, научниците докажаа дека ова има негативно влијание врз интелигенцијата и дека, доколку нема здравствени причини, секогаш треба да се чека природна работа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!