ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Науката докажа: Слушањето на Моцарт спречува напад на болест од која страдаат околу 70.000 луѓе

Науката докажа: Слушањето на Моцарт спречува напад на болест од кои страдаат околу 70.000 луѓе.

Сепак, оваа симфонија на Хајдн има сосема поинаков ефект.

Европската академија за неврологија дојде до заклучок дека слушањето музика на познатиот композитор Волфганг Амадеус Моцарт може да спречи епилептични напади .

Тим предводен од чешки научници од Универзитетот Масарик во Брно и Универзитетската болница Сент Ана откри дека можноста за испуштање на епилептиформ е намалена за 32 проценти кај пациентите кои слушаат „Соната за две пијана К448“.

Запознавањето со делата на Моцарт „може да биде форма на третман за спречување на епилептични напади“, предложи овој тим, откако користеа интрацеребрални електроди кои беа всадени во мозокот на пациентите кои страдаа од оваа болест, пред операцијата, со цел да се измери влијанието на музиката врз нивниот мозок.

Иван Ректор, невролог кој го водеше истражувањето, забележа „голема разлика помеѓу ефектите произведени од соната на Моцарт K448 и симфонијата бр.94 на Хајдн“. Се покажа дека работата на Хајдн ја зголеми можноста за епилептиформно празнење за цели 45 проценти.

Во последниве години, научниците изнесоа разни хипотези за „ефектот Моцарт“ и веројатноста дека музиката напишана во 18 век може да ја подобри мозочната активност и да го стимулира лачењето на допамин, „хормонот на среќата“, кој ги намалува епилептичните напади.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!