ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Навики што ќе ве направат посреќна и подобра мајка

Навики што ќе ве направат посреќна и подобра мајка.

Да се ​​биде родител, а особено мајка, најмногу личи на возење со тобоган.

Во еден момент сте полни со енергија и уживате во сè што се случува околу вас, додека во друг момент сте исклучително уморни и не можете да најдете начин да ги промените работите на подобро. Овие подеми и падови како што растат децата се сосема нормални. Сепак, ова не го прави вашиот живот помалку хаотичен. Она што навистина ви треба освен разбирање и тапкање по рамениците со зборовите „сето тоа ќе помине еден ден“ е промената. Треба да го балансирате вашиот живот и да оставите повеќе простор за среќа во вашиот живот. Она што ви треба се здрави навики кои ќе ве направат посреќна мајка.

Најдете време за себе  и за онаа во што уживате

Ова е всушност најважниот совет за секоја млада мајка. Иако е важно да се фокусирате на децата, исклучително е важно да не заборавите на себе си. Грижата за себе и за работите во кои уживате лично е важно за одржување на здрава врска со вашето внатрешно битие. Најдете време во текот на денот или неделата кога сте само свои. Исклучете се од остатокот од светот и направете нешто во кое уживате само вие. Ако немате со кого да ги оставите вашите деца, искористете го времето кога спијат да прочитате добра книга, да медитирате, да сликате, да пишувате или што било друго во кое уживате.

Поминете време на отворено

Направете навика да ја напуштате куќата еднаш дневно, барем 15 минути, без оглед на времето. Кратка прошетка на крајот и свеж воздух ќе ви го расчистат умот и ќе го завршат денот. Ова е особено важно ако сте имале напорен ден и ако мислите ви се преоптоварени. Однесете ги децата во парк и уживајте гледајќи ги како играат.

Вежбајте

Веројатно знаете колку е важно да го одржувате вашето тело во добра форма. Покрај менталното и физичкото здравје, клучно е за добро расположение. За жал, со децата на сликата, не е лесно да се најде време и простор за спорт. Но, не дозволувајте тоа да ви послужи како изговор. Децата се оние кои сакаат да прават што било со своите родители, дури и да вежбаат. Изберете датум во текот на денот кога тие се најактивни, вклучете ја музиката и започнете со танцување или гимнастика. Вашите мали суштества ќе ве следат.

Охрабрете ги децата да си играат самостојно

Една од работите што може да создаде голем товар е обидот за постојано забавување на децата. Охрабрувајќи независна игра, го учите вашето дете дека не му треба некој да го забавува затоа што има своја фантазија. Ако некое дете користи изговор во форма на досада, знајте дека ова е само неговиот начин да ве манипулира. Исто така, ова не значи дека никогаш не треба да си играте со вашето дете, во тој случај мора да му го посветите вашето неподелено внимание.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!