ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Нега на кожата во студените денови. Што треба да промениме?

Нега на кожата во студените денови. Што треба да промениме?

Кога станува збор за нега на кожата, време е да ги промениме секојдневните рутини.

Со приближувањето до пониски температури, до сув воздух и со постојаната изложеност на загревање кога сме внатре, имаме негативни ефекти врз заштитната бариера на кожата. Кожата станува почувствителна.

Нега на кожата во зимскиот период

Средства за чистење на кожата

Пенливите средства за чистење имаат свои позитивни ефекти, но не треба да ги употребуваме во текот на зимата. Пените или производите на база на салицилна киселина се одлични за отстранување на нечистотијата и маслото. Содржат сулфати кои можат да се исушат повеќе од другите видови средства за чистење. Кремите, балсамите и маслата можат да ја измијат кожата додека ја одржуваат нејзината хидратација и не ја попречуваат бариерата на кожата.

Пилинг

Нежниот пилинг може да помогне во отстранувањето на мртвите клетки на кожата акумулирани од сувиот зимски воздух, оставајќи ја кожата посветла и помагајќи му на вашиот хидратантен крем подобро да се апсорбира по чистењето. Важно е само да не се претера со лупењето бидејќи тоа може да доведе до сувост и иритација. Доволно е еднаш неделно.

Намалете го времето на туширање и температурата

Долготрајниот контакт со топла вода може да ја лиши кожата од нејзината природна влажност. По туширањето, додека кожата е сè уште влажна, нанесете хидратантен крем за да обезбедите хидратација.

Префрлете се од навлажнувач базиран на лосион на крем

Главното правило за негата на кожата во зима е одржување на хидратацијата на кожата. Лосионот е доволен за време на летниот период, но во текот на зимските месеци би било добро да употребувате крем.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!