ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ослободете се од негативните луѓе околу вас: 7 начини да се спасите од вечните песимисти и лошата енергија

Без разлика дали станува збор за член на семејство, соработник, пријател или дури и  странец, состанокот со негативна личност може да ве исцрпи.

Негативите луѓе можат да влијаат на нас поинаку – некои од нас се лутат, стануваат тажни, понекогаш се чувствуваат целосно исцрпено. Таквите луѓе честопати ги нарекуваме „енергетски вампири“. Сепак, ваквите средби не мора да нè „испразнат“.

Исто како што постојат различни причини зошто една личност е негативно ориентирана, расположена, па дури и „наелектризирана“, така и на располагање имаме разни средства со кои можеме да се заштитиме од негативност.

Добро познатата теза дека нашите мисли се одговорни за нашата реалност ќе ви помогне да ги видите негативците во поинакво светло. Размислете за тоа: дали нивната негативност ја троши вашата енергија или им дозволувате да влијаат врз вас со тоа?

Колку помалку дозволите нивната негативност да влијае на вас, толку помалку ќе доживеете и ќе привлечете помалку.

Не треба да заборавиме дека нашиот избор е како ќе реагираме на негативецот. Ако некој ни каже нешто негативно, обесхрабрувачки, па дури и понижувачко, првиот импулс е да се налутиме, да се повредиме, па дури и да почувствуваме омраза кон таа личност. Сите овие негативни реакции можат да ги интензивираат постапките на негативецот. Дури и ако не реагираме вербално, нашето тело и енергијата што ја испуштаме и примаме ќе овозможат влијание на негативноста врз нашата психа.

Затоа, треба да се примени еден од седумте начини на одбрана:

1. Користете ја силата на афирмација.

За време на негативна средба, кажете си „Избирам да не дозволам оваа личност да влијае негативно на мене“. Замислете бела светлина што создава убава бела бариера околу вашето тело и не дозволува негативноста да оди кон вас.

2. Имајте на ум дека не сте вие ​​виновни.

Ако се чувствувате обесхрабрени, безвредни поради постапките на негативецот, знајте дека тоа не е ваша вина. Секогаш кога некој ги обезвреднува нашите соништа, цели и амбиции, тоа е обично знак дека не стигнале таму каде што би сакале да бидат во тој момент од животот.

Наместо да им дозволите да ви пренесат негативност, обидете се да им кажете зошто го сакате она кон што се стремите и охрабрете ги да се посветат на своите соништа.

3. Испратете мисла полна со Љубов.

Секој може да се сретне со непријатен странец или, едноставно, со некој што има лош ден. Пред да кажете нешто, прво замислете бел сид од прекрасна светлина, и искористете ја афирмацијата: „Избирам да не дозволам оваа личност да влијае негативно на мене.” Насмевнете се, бидете пријателски расположени и одржувајте ја присебноста. Кога ќе заврши состанокот со него, дајте му нему мисла полна со љубов и надеж дека неговата состојба ќе се подобри и дека еден ден ќе се чувствува подобро.

4. Помислете на нешто позитивно

Често се случува непријатноста од средба со негативец да трае подолго отколку средбата со него. Ако состанокот се случи наутро, може да се случи да се вратите на него во вашиот ум цел ден, неколку пати. Ваквото искуство е особено енергетски исцрпувачко. Нанесете го „противотровот“: секогаш кога ќе се вратите на состанокот во вашиот ум, веднаш помислете на нешто убаво – вашите најблиски, вашето домашно милениче, хоби, омилен филм …

5. Натерајте го мозокот да го смени текот на мислата.

Променете го протокот на размислување со интервенции: започнете да ја рецитирате омилената песна во вашиот ум или обновете ја меморијата за заплетот на книгата што ја читате во моментов. Излезете од размислување за тој состанок.

6. Замолчете го егото.

Можеби ќе почувствувате потреба да се расправате, па дури и да се борите со негативецот. Можеби мислите дека сте во право, дека тој не е во право, дека ќе се чувствувате подобро ако ја докажете својата позиција. Всушност, постои борба помеѓу егото и умот: во повеќето случаи ќе се чувствувате полошо, а негативецот ќе добие нов „бензин во оган“. Кога ќе го почувствуваат вашиот гнев, тие се хранат со енергијата што доаѓа од вас … и вие сте оставени исцедени. Повлечете се од кавгата, знаејќи дека тоа не значи дека сте слаби и дека не мора да докажувате дека сте во право. Клучното прашање што треба да си го поставите е „дали сакам да бидам во право или биди среќен “?

7. Исклучете се.

Едноставно кажете: „жал ми е што се чувствуваш така.“ Ако е можно, излезете од просторијата. Кога ќе се најдете во тишина, испратете љубовна мисла на непријатната личност. Не впивајте го неговиот гнев. Оставете ја да замине. Со тоа е крајот и кавгата ке се заврши.

Ако сето ова ви изгледа премногу лесно, објаснувањето е дека навистина е така. Човечкиот ум смета дека сите решенија треба да бидат сложени за да бидат успешни. Ние поминуваме премногу време со бура на идеи и барајќи ги вистинските начини да ја поправиме негативноста, а ние сме всушност решението – самите ние.

Решението е во љубовта. Бидете љубов, зрачете со љубов а таа ќе ги лекува сите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!