Негувајте Ја Вашата Коса Со Помош На Кафето

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Кафето не е само пијалок полн со кофеин што ќе ве разбуди наутро, но исто така може да ја „разбуди“ и да ја оживее косата ако ја користите како амбалажа. Прочитајте ги сите начини на кои можете да го користите кафето за да добиете поздрава и сјајна коса.

Coffee for hair

1. За пилинг на скалпот

Потењето и употребата на разни производи за нега и стилизирање на косата создаваат наслаги на скалпот кои треба да се отстранат од време на време. Кафето е идеално за ова. Измешајте малку кафе и вода за да добиете густа смеса и нежно масирајте го скалпот со него.

2. Исплакнете ја косата со кафе

Направете силно кафе, изладете го и ставете го во фрижидер некое време, бидејќи студената вода најдобро делува на вашата коса. Откако ќе го исплакнете шампонот, исплакнете ја косата со оваа ладна течност за кафе, а потоа исплакнете ја косата уште еднаш со ладна вода.

3. Маска за нагласување на бојата

Оваа маска е одлична за постигнување на убава природна кафеава боја на коса со светлосен сјај. Ако сакате нијансата да биде уште поинтензивна по првото нанесување, повторете ја маската после неколку дена.

4. Вистинска комбинација за нега на коса

Ова комбинација ќе ја храни вашата коса, ќе ја направи свиленкаста и ќе и даде прекрасен сјај.

Рецепт: Измешајте мелено кафе со малку маслиново масло и малку мед. Нанесете го пакетот на вашата коса, држете некое време, а потоа измијте ја косата.

error: Content is protected !!