ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Неколку совети за првата зима со вашите деца

Неколку совети за првата зима со вашите деца.

Ако за прв пат оваа година планирате да ги поминете зимските празници на скијање, слушнете ги нашите мали совети кои ќе ви помогнат да го зачувате вашето семејство на снег.

Снежните радости во зима се она што децата сигурно ќе го очекуваат најмногу, и ако планирате да одите на планина оваа година, еве што е важно да знаете.

Пред да одите на зимување со мало дете, многу е важно да ја следите временската прогноза денови однапред, бидејќи ако времето е лошо, ќе мора поголемиот дел од времето да го поминете во затворен простор. Малите деца и бебињата треба да одат надвор само ако времето е сончево и ако температурата на воздухот е повеќе или помалку прифатлива.

Ако детето не е навикнато на планинскиот воздух,на зима,  постои голема можност за гадење, нервоза и проблеми со спиењето. Во тој случај, дајте му на детето многу течности и оставете го да се одмори додека не се навикне на разликата во висината. Што се однесува до морето и планините, ќе ви треба пригодна аптека со парацетамол, пробиотици.

На што треба да обрнете внимание:

 • Бидете внимателни дека бебето не поминува премногу време надвор.
 • Обезбедете му на вашето дете топла облека која е непропустлива од снег и вода,
 • вклучувајќи капи, нараквици и очила.
 • Ако го носите вашето дете во носач кенгур на снегот, држете се до рамни и безбедни патеки.
 • Ако возите дете во санка, одете по преполн пат и премногу стрмен пат.
 • Проверете дали има посебни простории за играње за деца.
 • Обавезно носете нелизгачки чевли.

  Како да облечете дете за студено време

  Ако детето излезе на снег, облечете едноделен вселенски костум кој има качулка под кој ќе ставите памучна или плетена капа, но мора да обрнете внимание  на детето  да му е пријатно и дека костумот не го ограничува. Дури и ако детето скија, ќе му требаат многу слоеви облека за да го загрее. Секогаш имајте резервни пар чорапи и ракавици со себе затоа што детето се навлажнува на снегот со неверојатна брзина.

Бидејќи квалитетна опрема за снег е прилично скапа, замолете некој пријател да ви ја даде истата опрема бидејќи дефинитивно е непотребна дополнителна цена.

Добрите скии или очила за сонце се од големо значење кога станува збор за зимување, а разгалете ги децата со крем со висок заштитен фактор.

Кога е подготвено детето за скијање?

Иако постојат зимски центри кои издаваат скијачки картички за деца под четиригодишна возраст, повеќето инструктори не го препорачуваат. Најниската граница е четири години, под услов детето да биде доволно силно, стабилно и да не се плаши. Не принудувајте го вашето дете да скија, оставете го да игра на снег секој ден од вашиот престој на планина сè повеќе и повеќе.

Во моментот кога тој само ќе побара да се качи на неговите скии, оставете го да се обиде.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!