ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Неодоливи Колачи Без Печење И БЕЗ ГЛУТЕН !

Сè повеќе луѓе се борат со алергии од храната што содржи глутен, а фабрички произведената е значително поскапа од обичната храна што содржи глутен. Во таа категорија спаѓаат и  слатките, поради што решивме да споделиме со вас рецепт за многу едноставни колачи без глутен, кои не ни печат. Слатко и вкусно, веганско и без шеќер, совршено задоволство за сите вас кои сте на одредена диета.

ПОТРЕБНО- ЗА ОСНОВАТА:

 • 3 чаши урми без семка
 • 2 чаши бадеми
 • ½ чаши какао во прав
 • 2 лажички маслиново масло
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 1/3 лажица морска сол
 • 1 чаша брусница
 • 1 чаша грубо сецкани ореви
 • 1 лажица вода

Прелив:

 • 1/3 чаша какао во прав
 • 1/3 чаша јаворов сируп
 • 2 лажици стопено масло од кокос
 • сушени ливчиња од роза за украсување (по избор)

ПОДГОТОВКА:

Поставете плех со хартија за печење. Во голема чинија измешајте урми, бадеми, какао во прав, вода, екстракт од ванила, маслиново масло и сол. Истурете ги состојките во плех за печење и  рамномерно распоредете. На добиената смеса наредете ги брусниците и оревите и лесно притиснете ги. Преливот се прави во сад со средна големина со мешање какао во прав, јаворов сируп и кокосово масло. Преливот се додава преку добиената основа и на самиот крај е украсен со исушени ливчиња од роза. Пред сервирање, потребно е да го чувате плехот за печење во фрижидер најмалку 2 часа за да може тортата да се исече.

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!