ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Непечена торта со јагоди : Рецепт кој ќе ве воодушеви (ВИДЕО)

Непечена торта со јагоди : Рецепт кој ќе ве воодушеви (ВИДЕО)

Фантастична комбинација на освежителни вкусови. Особено се бара во текот на летото, бидејќи може да се направи со кое било овошје. Лесно е да се направи торта ако е направена во тркалезен калап со малку помал дијаметар, на пример 24 см.

Дел со бисквити:

 • 300 гр мелени бисквити (плазма)
 • 100 гр путер или маргарин
 • 100 мл млеко

Желе од јагоди:

 • 300 гр јагоди
 • 100 мл вода
 • 5 лажици шеќер
 • 10 гр желатин
 • 8 лажици вода

Бел дел:

 • 350 гр овошен јогурт од јагоди
 • 200 гр павлака
 • 300 мл слатка павлака (засладена)
 • 10 гр желатин
 • 8 лажици вода

Прелив од бело чоколадо, што може и не може да биде, може да биде и декорација по ваш избор:

 • 200 гр бело чоколадо
 • 100 мл слатка павлака

Подготовка:

На видеото, прво го направив делот за бисквити, но препорачувам прво да направите желето за да го скратите времето на чекање за да се зацврсти желе на тортата.

Потопете желатин во 8 лажици вода.

Јагодите се мијат и мелат.

На нив додадете шеќер и вода, па ставете ги на оган да се готват.

Гответе една минута или две, а потоа додадете го отечениот желатин и добро измешајте.

Оставете да се излади.

Измешајте ги бисквитите, стопениот путер и млекото и измешајте сè.

Ставете во плех или калап 25 х 25 см или 30 х 20 см и израмнете.

Потопете друг желатин со 8 лажици вода.

Измешајте јогурт и павлака. Посебно изматете, не многу слатка павлака, да биде ситно мека како шлаг.

Измешајте слатка павлака со јогурт и павлака.

За да го загреам желатинот, го сторив тоа на видеото со загревање на водата во бокал, вриење и ставање сад со желатин на неа. Кога се загрева желатин се раствора.

Во желатинот додадете 2-3 лажици фил од јогурт, потоа измешајте го и потоа истурете ја оваа маса во масата од јогурт и добро измешајте.

Нанесете половина од тој фил врз кора од бисквити, а потоа полека истурете го желе од јагода.

Ставете го во фрижидер да се стегне, а потоа нанесете друг дел од фил од јогурт.

Ако тој дел се стегне малку, слободно промешајте го со жица.

Колачот со јагоди е подготвен, декорацијата е по избор.

Одлично оди со бело чоколадо, па на тивок оган стопив 200 гр бело чоколадо со 100 мл слатка павлака и го истурив целиот.

Оставете го во фрижидер најмалку 2 часа, толку време остана на видеото пред сечењето.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!