ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Нeвролог вели : На човечкото тело му требаат 10 дена на море!

Нeвролог вели : На човечкото тело му требаат 10 дена на море!

Ако не планиравте да одите на море оваа година, овој текст ќе го смени мислењето.

Колку често слушате луѓе околу вас да велат: „Треба толку многу да го мирисам морето, да ја видам сината вода!“

Научниците потврдија дека морето нè прави порелаксирани, па дури и ја менува хемијата на нашето тело.

Луѓето отсекогаш биле свесни за придобивките од морската вода. Дури и лекари од 18 век спроведувале терапија упатувајќи им на луѓето да пливаат во морето. Корисниот ефект на морето врз човечкото тело е откриен одамна.

Морето го прави нашето тело и мозок да се одморат целосно.

Откриено е дека морските звуци стимулираат област на мозокот наречена префронтален кортекс, која е одговорна за нашите емоции и лични рефлексии. Звуците на морето ја подобруваат самосвеста и емоционалната благосостојба.

Брановите му помагаат на нашето тело да ги исфрли негативните јони, а телото апсорбира повеќе кислород и го регулира нивото на сертонин, супстанца што ја контролира вознемиреноста. На крајот стануваме мирни, како по јога или психотерапија.

Звукот на морето на човечкото тело

Бучавата што ја испуштаат брановите го намалува нивото на кортизол, хормон на стрес и придонесува за смиреност. Тој звук нè потсетува најмногу на оној што го слушнавме кога бевме во утробата на нашата мајка. Затоа се чувствуваме безбедно и среќно на море.

Поглед на морето и човечкото тело

„Кога гледаме во морето, или кога сме покрај крајбрежјето, ние сме во предвидлива и стабилна средина“, вели неврологот. Се чувствуваме безбедно кога сме на места без закани, како што е морето. Површината на водата што се губи на хоризонтот пренесува чувство на стабилност и безбедност на нашиот мозок.

Сончање на плажа и човечко тело

Истражувањата покажаа дека кога се сончаме на плажа, топлината влијае на нашиот ендокрин систем, кој е одговорен за ослободување на ендорфин (истата хемикалија што прави да се чувствувате среќни додека јадете чоколадо).

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!