ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Никој не е совршен: Како да ги прифатите (незначителните) маани на вашиот партнер?

Психолозите често ја нагласуваат важната улога на прифаќање на слабостите на партнерот во остварувањето здрава loveубовна врска. Никој не е совршен и сите имаме свои маани. Сè додека овие недостатоци не ни се закануваат и не се извор на големо незадоволство или несигурност, ние едноставно треба да ги прифатиме.

1. Проверете колку вашиот партнер е сериозен

Честопати нè нервираат некои аспекти на личноста на партнерот кои не се баш премногу важни. Нашата фрустрација тогаш расте, но мора да се запрашаме дали е оправдано во однос на тоа колку навистина се значајни недостатоците на партнерот. Ако вашиот партнер е емоционално сигурен и ги има сите други основни квалитети што ви се многу поважни, тогаш едноставно игнорирајте ги споменатите ситници.

2. Прифатете ги вашите недостатоци

Првиот чекор во прифаќањето на недостатоците на вашиот партнер е да сфатите дека и ние ги имаме. И можеме да го изнервираме нашиот партнер со некои наши навики или карактеристики. Во моментот кога ќе се фокусираме на неговите недостатоци, забораваме дека не сме ниту совршени. Ние секогаш ја гледаме ситуацијата од наша перспектива, но понекогаш е добро да ја гледаме од страната на партнерот, за да можете полесно да го разберете неговото однесување.

3. Сметете зошто одредени партнерски дефицитети

Може да ве потсети на минатите лоши loveубовни искуства и да ги активира старите чувства во вас. Во тој момент вие всушност не реагирате на однесувањето или личноста на вашиот партнер, туку на меморијата и претходните настани, односно луѓето во вашиот живот.

4. Не принудувајте го вашиот партнер да направи незначителна промена

Нормално е да очекувате од вашиот партнер да промени некоја форма на лошо однесување што негативно влијае на вас, него или вашата врска. Ова се големи, важни и значајни промени што можат да ја подобрат aубовната врска. Сепак, не можеме да очекуваме човек да промени сè само заради нас, а особено да не менува некои ситници што воопшто не не загрозуваат, туку само повремено ниодат на нерви. Запомнете дека некои навики или однесувања се резултат на вредностите на вашиот партнер кои можат да бидат различни од вашите. Во тој случај, треба да размислите дали сакате да бидете со личност која не ги споделува вашите вредности или не ви пречи што сте различни во тоа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!