ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Никола Тесла стана вегетаријанец на 65-годишна возраст, а неговата реченица, која често ја изговараше, може да биде поука за сите

Никола Тесла стана вегетаријанец на 65-годишна возраст, а неговата реченица, која често ја изговараше, може да биде поука за сите.

Никола Тесла е најпознат по својот придонес во дизајнирањето на современ систем за напојување со наизменична струја, но има и детали од неговиот живот за кои малку се знае.

Славниот научник водеше многу необичен живот, покрај тоа што беше признат по неговата работа, многу работи се поврзани со Никола Тесла. Спиел само четири часа на ден, но сега е откриено дека јадел само два пати на ден, и дека на 65-годишна возраст станал вегетаријанец.

– Млеко, млечни производи, сирења, што никогаш не недостасуваше и најмногу сакаше да јаде сè друго од растително и животинско потекло. Јадеше јагнешко, особено она што го подготвија готвачите во Америка.

На 65-годишна возраст, поради проблеми со простатата, тој целосно престана да јаде месо и се префрли на вегетаријанска исхрана.

Никола Тесла честопати изговараше една реченица

– Она што го водеше низ животот се млечни производи, мед, малку коњак, или виски, малку вино, но сè во умерени количини. Значи, Никола Тесла јадеше двапати на ден, без разлика дали бил во Смилјан, во Европа, во Америка. И она што Тесла на сите им го кажа – Не се прејадувајте и не брзајте кон оној свет .

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!