ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Нови откритија: Чоколадото најдобро се јаде за појадок, го забрзува метаболизмот и помага при слабеење

Нови откритија: Чоколадото најдобро се јаде за појадок, го забрзува метаболизмот и помага при слабеење.

Чоколадо долго време се користи за лекување на некои здравствени проблеми, но ново истражување покажа дека е корисно и за слабеење.

Веројатно сметавте дека чоколадо е храна што строго спаѓа во категоријата слатки – но не сте во право. Покрај тоа што може да не разбуди и расчисти мозокот, чоколадото влијае позитивно и на целокупното здравје.

Науката уште еднаш ја потврди и охрабри потрошувачката на чоколадо.

Имено, според истражувањето спроведено од експерти од Бригам во САД, чоколадo ги подобрува когнитивните функции на мозокот.

Бидејќи за нас е важно мозокот да функционира во текот на работниот ден, научниците дојдоа до единствениот логичен заклучок: чоколадото е најдобро се јаде за појадок.

Иако чоколадото е полно со калории, содржи состојки кои помагаат во слабеењето, сметаат експертите.

За да се тестира дали чоколадото може да помогне при слабеење, секоја жена јадела 100 грама чоколадо во рок од еден час по будењето или во рок од еден час пред спиење.

По овој експеримент, откриено е дека жените кои јаделе чоколадо во раните утрински часови побрзо губеле тежина.

Ова не е прв пат научниците да укажуваат на придобивките од чоколадото.

Други студии сугерираат дека чоколадо е добро за срцето и дека консумирањето на одредени видови на чоколадо може да помогне во регулирање на крвниот притисок, чувствителност на инсулин и нов холестерол.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!