ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Нутела тирамису кое нема да ве остави рамнодушни

Оваа едноставно тирамису со нутела кое може да го подготвите за само 10 минути.

Сигурно ќе уживате во секој залак!

Наизменично нанесување на слоеви свеж крем маскарпоне и крем за нугат од слатки ореви му дава на тирамису единствена нота.

Најдоброто нешто во врска со рецептот: правењето трае помалку од 10 минути!

Состојки:

• 8 жолчки

• 200гр шеќер во прав

• 4cl амарето

• 1кг сирење маскарпоне

• 1 чаша еспресо (ладно)

• 1 пакет бисквити

• 50гр какао во прав

• 30гр сецкани лешници

• 200гр Нутела

Подготовка:

1. Изматете ги жолчките со шеќер во прав и амарето во кремот. Потоа промешајте го маскарпонето.

2. Отпорниот сад обложете го со бисквити и премачкајте ги со разладено еспресо.

3. Сега наизменично намачкајте крем маскарпоне и нутела врз бисквитите и измазнете ги. Потоа покријте со друг слој бисквити и премачкајте ги со еспресо. Повторете го овој процес додека не се размачка целиот крем. Важно: завршете со слој крем.

4. Ставете го тирамисуто во фрижидерот неколку часа за да ги впие вкусовите. Но, ако навистина не можете да чекате, можете веднаш да уживате во десертот.

5. Посипете го тирамисуто со какао во прав и лешници пред сервирање.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!