ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Објавена листа на најдобри и најлоши автомобили

Објавена листа на најдобри и најлоши автомобили.

Реномираното британско списание „WhatCar“, по обемното истражување за сигурноста на автомобилите, во кое беа вклучени повеќе од 16.000 сопственици на возила, објави листа во која детално можеме да видиме кои модели се на врвот, а кои на дното. И додека Dacia може да го отвори шампањот, Fiat не се прослави баш. На крајот од овој текст, погледнете го рангирањето по модел на автомобил.

Оваа студија опфати 30 марки на автомобили и 178 модели со старост од една до 5 години. Оценките дадени од британското списание се изразени во проценти, а само шест модели на автомобили постигнаа совршен резултат од 100%. Учесниците во ова истражување мораа да наведат дали нивниот автомобил се расипал во изминатите 12 месеци, колку траеле поправките во сервисот и колку чинат.

Lexus беше прогласен за најсигурен бренд, следен од Dacia и Suzuki. Од друга страна, Fiat е прогласен за најмалку сигурен бренд, а потоа следуваат Land Rover и Ford. Што се однесува до најсигурните типови возила, се истакнаа компактните кросовери , додека луксузните SUV модели избројаа најмногу недостатоци и неуспеси.

6 најсигурни модели на автомобили

Оваа година највисок рејтинг за сигурност освоија следните модели: Audi TT, Mazda CX-3, Mini Convertible, Mitsubishi Eclipse Cross и претходните генерации на моделите Dacia Sandero и Honda HR-V.

Најдобрите и најлошите брендови

Кога станува збор за брендовите, Lexus и Dacia беа прогласени за најсигурни за купувачите на нови и половни возила, додека Fiat и Land Rover беа на дното на листата, со најниски просечни оценки.

Lexus забележа 98% успех во вкупното рангирање, додека ниту еден модел од јапонскиот производител немаше оценка под 98,4%. Достапната романска марка Дачија импресионираше со 97,3%, докажувајќи дека не треба да ограбите банка за да купите сигурно возило.

10 најсигурни марки на автомобили (модели до 5 години старост)

1.Lexus 98.7%

2.Dacia 97,3%

3.Suzuki 97,1%

4.Hyundai 97,1%

5.Toyota 97,0%

6.Mini 97,0%

7.Mitsubishi 96,9%

8.Mazda 95,9%

9.Kia 95,8%

10.MG 95,7%

10 најмалку сигурни марки на автомобили (модели до 5 години старост)

1.Fiat 82,0%

2.Land Rover 82,5%

3.Ford 86,2%

4.Nissan 86,2%

5.Alfa Romeo 86,5%

6.Porsche 89,4%

7.Mercedes-Benz 89,6%

8.Opel (Vauxhall) 89,6%

9.Peugeot 89,6%

10.Jaguar 90,1%

Скапите SUV модели, сепак, не се со цена

Премиум SUV моделите забележаа најслаби резултати кога станува збор за сигурноста во категоријата тип на возило (88,8%), а единствениот просек во овој сегмент беше Porsche Macan (започнување со производство во 2014 година -) со 97,9%. Land Rover Discovery (почеток на производство 2017 -) освои најниски поени во класата, односно 72,1%.

Хибридите се покажаа добро

Моделите со хибриден погон се на врвот на листата на најтрајните, со просечен резултат од 96,9%. Најдобар меѓу нив е Lexus NX (почеток на производство 2014 -) со 99,8%, додека хибридните верзии на BMW X5 (2018 -) се покажаа како најмалку сигурни со 89,7%.

Највисоки и најниски оценки:

Градски модели

Највисок рејтинг: Dacia Sandero (2013-2020) – 100%

Најнизок рејтинг: Ford Fiesta (2017 -) – 74,9%

Премиум градски модели

Највисок рејтинг: BMW 1 Series бензин (2011-2019) – 98,7%

Најнизок рејтинг: Mercedes-Benz A-Class (2018 -) -84,8%

Лимузини

Највисок рејтинг: Škoda Superb бензин (2015 -) – 99,2%

Најнизок рејтинг: Mercedes-Benz C-Class дизел (2014 -) -80,9%

Премиум лимузини

Највисок рејтинг: BMW 5 Series бензинец (2017 -) – 96,9%

Најнизок рејтинг: Audi A6 (2011-2018) – 82,1%

Компактен SUV

Највисок рејтинг: Honda HR-V (2015-2020)-100% и Mazda CX-3 (2016-2019)-100%

Најнизок рејтинг: Peugeot 2008 (2013-2019) – 81,8%

Семеен  SUV

Највисок рејтинг: Mitsubishi Eclipse Cross (2017 -) – 100%

Најнизок рејтинг: Range Rover Evoque (2011-2019) – 77,1%

Голем SUV

Највисок рејтинг: BMW X3 бензинец (2018 -) – 97,7%

Најнизок рејтинг: Nissan X -Trail (2014 -) -59,7%

Премиум SUV

Највисок рејтинг: Porsche Macan бензин (2014 -) – 97,9%

Најнизок рејтинг: Land Rover Discovery (2017 -) – 72,1%

МPV модели

Највисок рејтинг: BMW 2 Series Active Tourer (2014 -) – 98,8%

Најнизок рејтинг: Volkswagen Touran (2015 -) – 74,1%

Електрични автомобили

Највисок рејтинг: Nissan Leaf (2011-2018) – 98,6%

Најнизок рејтинг: Jaguar I -Pace (2018 -) -86,3%

Купе, кабриолет, спортски

Највисок рејтинг: Audi TT (2014-) – 100% и Mini Convertible (2016 -) – 100%

Најнизок рејтинг: Porsche 718 Cayman (2015 -) – 73,5%

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!