ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

„Од 400 актери, го избрав него“: Како Божидар Николиќ го откри Бред Пит

„Од 400 актери, го избрав него“: Како Божидар Николиќ го откри Бред Пит.

Славниот режисер му ја додели главната улога на тогаш непознатиот американски актер во филмот „Темната страна на сонцето“

Познатиот режисер Божидар Николиќ , кој почина на 80-годишна возраст, имаше кариера со која секој треба да се пофали. Соработуваше со многу sвезди, а како што еднаш рече, го откри славниот Бред Пит .

Имено, Божидар Николиќ му ја понудил главната улога во филмот „Темната страна на сонцето“ на непознатиот американски актер (Бред Пит).

– Го открив Бред Пит. Бев во „Метро Голдвин Мајер“ и од четиристотини актери кои беа на кастингот за овој филм, го избрав него. Поради избувнувањето на војната во поранешна Југославија, „Темната страна на сонцето“, за жал, никогаш не беше прикажана тука, а својата американска премиера ја имаше дури во 1997 година. Всушност, Американците ми го украдоа филмот, затоа што јас сум нејзин косопственик и тие никогаш не ми даваа пари. Но, денес можам да кажам дека не жалам за скоро ништо во мојата кариера – изјави Божидар Николиќ .

Филмот „Темна страна на сонцето“ е снимен во 1988 година, како американска копродукција со Југославија и Канада. Сценариото се базира на приказната за Никола Јовановиќ, а го напишаа Ендру Хортон и Жељко Мијановиќ.

Покрај Бред Пит, во оваа продукција играа Шерил Полак, Гај Бојд, Милена Дравиќ, Соња Савиќ, Столе Аранѓеловиќ …

Трејлер за филмот:

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!