ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Одлични совети за тоа како да ги одморите очите

Одлични совети за тоа како да ги одморите очите

Бесконечните часови што ги поминувате на компјутер воопшто не им ласкаат на очите. Сувост, чешање и иритација, главоболка – звучи познато?

За жал, за некои, природата на работата бара од нив да гледаат во екранот цел ден, и тие навистина немаат многу избор. Да не спомнуваме колку напор претставува оваа практика за твоите очи.

Ние ви носиме мали вежби кои значат многу.

Гледање во темнината

Потпрете се на масата и гледајте во темната површина. Ако е ноќ, само погледнете низ прозорецот неколку минути. Ако е ден, затворањето на очите неколку минути исто така ќе помогне.

Гледање лево – десно

Стани или седи исправен. Загледајте се пред вас и без да ја помрднете главата, погледнете налево, потоа надесно. Повторете го ова пет пати во три серии.

Гледање горе – долу

Иста работа како и во претходната вежба, само што овојпат гледате нагоре и надолу. Не двоумете се да се намуртете или спуштите брадата за да го извлечете максимумот од вежбата. И тоа го изведувате во три серии пет пати.

Дијагонално движење на очите

Погледнете право напред. Потоа надолу, а потоа лево. Потоа, движете ги очите дијагонално и погледнете нагоре и надесно. Фокусирајте се на она што го гледате. Повторете ја вежбата пет пати, а потоа погледнете исправено и направете го истиот циклус во друга насока. Повторете ги сите три пати.

Превртување на очите

Седнете исправено и опуштете се. Погледнете лево и полека свртете ги очите во круг во насока на стрелките на часовникот. Направете го тоа пет пати, а потоа пет пати спротивно од стрелките на часовникот. Повторете го целиот циклус три пати.

Фокусирајте се на растојание / близина

Фокусирајте ги очите кон молив или кој било друг предмет во близина. Треба да биде оддалечено 20-30 см од вашите очи. Потоа погледнете нешто далечно. Фокусирајте се на тоа и обидете се да го видите детално. Потоа, повторно погледнете во пенкалото. Променете го фокусот пет пати. Повторете го овој циклус три пати.

Концентрација (прва вежба)

Седнете исправено и погледнете право напред. Фокусирајте се на точката помеѓу веѓите. Концентрирајте се на она што го гледате неколку секунди. Потоа, повторно погледни напред. Променете го овој фокус пет пати. Повторете го циклусот три пати.

Концентрација (втора вежба)

Погледнете право напред. Фокусирајте се на врвот на носот неколку секунди. Потоа, повторно погледни напред. Променете го овој фокус пет пати. Повторете го целиот циклус три пати.

Масажа (прва вежба)

Затворете ги очите. Потоа цврсто исцедете ги две до три секунди. Опуштете ги мускулите околу очите. Затворете ги очите повторно. Повторете десет пати.

Масажа (втора вежба)

Затвори ги очите. Нежно масирајте ги очните капаци со кружни движења. Лесно притиснете, не претерувајте. Направете десет кружни движења, прво во насока на стрелките на часовникот, а потоа спротивно од стрелките на часовникот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!