Одри Хепберн – 8 тајни трикови за природна лепота

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Одри Хепберн – 8 тајни трикови за природна лепота.

Тајни трикови за убавината на актерката Одри Хепберн.

Одри Хепберн, познатата актерка со очи во облик на бадем, остана симбол на стил, елеганција, харизма и природна убавина до денес, а нејзината тајна е дека истото внимание посветуваше и на грижата за лицето, телото и душата.

Еве ги триковите што ги користеше Одри Хепберн во нејзината рутина за убавина:

1. Балансирана исхрана

Тајната на нејзината младост беше исто така урамнотежена исхрана. Одри јадела три пати на ден и избегнувала закуски. Таа обожавала свеж зеленчук и тестенини со сос од домати и само повремено си дозволувала да јаде шеќер.

2. Балетско држење на телото

Друга причина за нејзиниот младешки изглед беше нејзиното беспрекорно држење на балетот. Исправените рамена, исправениот грб, затегнат стомак и гордата позиција на главата ја направија актерката да изгледа многу самоуверено и харизматично.

3. Сон за беспрекорна убавина

Одри знаеше колку е квалитетен сон важен за убавината и здравјето, па имаше навика да дреме дури и по ручекот.

4. Користеше лесни цветни мириси

Кога Одри страдаше од депресија по абортусот во 1957 година, Givenchy го издаде својот прв парфем за неа. „Јас ви забранувам да бидете тажни“, и рече човекот кој го направи парфемот и го нарече својот цветен мирис L’Interdit (Забранет). Другиот омилен мирис на актерката беше нежниот цветно-овошен мирис на пролетни цвеќиња.

5. Одете

И покрај балетското потекло, Одри не беше голем љубител на спортот. За да го надомести недостатокот на кислород во крвта, секој ден шетала куче, териер од Јоркшир.

6. Нега на коса

Со возраста, косата губи мекост и волумен и станува покршлива. За да го избегне тоа, актерката редовно користеше маски за нега на коса. Негуваната и здрава коса носи младешки изглед, посебен сјај и самодоверба.

7. Правете добри дела

Освен по својата убавина и талент, Одри е запаметена како личност полна со разбирање, емпатија и qубов. На крајот на својата актерска кариера, таа активно работеше како Специјален амбасадор на УНИЦЕФ: им помагаше на децата во земјите од третиот свет да имаат храна, вода за пиење и лекови.

8. Оптимизам

Најважната лекција за убавина и среќа што можеме да ја научиме од Одри Хепберн е можноста да не го сфаќаме животот премногу сериозно и да се соочиме со сите проблеми што се јавуваат со насмевка.

error: Content is protected !!