ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Одвојте време за себе кога ќе дојде бебето: 5 совети кои ќе им го олеснат животот на мајките

Одвојте време за себе кога ќе дојде бебето: 5 совети кои ќе им го олеснат животот на мајките.

Во процесот на прилагодување, љубовта, безбедноста и вниманието ќе им значат најмногу на бебето и на мама.

Да се ​​биде родител е најважната улога во животот, но исто така е и една од најсложените. Иако можеби сте исплашени и загрижени за сè што доаѓа со вашето бебе, запомнете дека вие сте единствените со неа од моментот на зачнувањето. Затоа не постои можност некој да го познава вашето бебе подобро од вас.

Сепак, грижата за дете понекогаш е исцрпувачка и бара голема количина на енергија , која можеби не ја имате на моменти. Не дозволувајте нервоза и стрес да ве надвладеат, бидејќи тој вид емоции ќе го пренесете на бебето.

Затоа е во ред да побарате помош од најблиските.

1. Поставете приоритети

Приоритетите се менуваат со доаѓањето на детето, а потоа почнувате да размислувате што е најдобро за вашето семејство. Првите неколку дена ќе бидат вистински хаос околу вас.

Плачење, не спиење, доење и пелени ќе направат целосен хаос во главата. Забавете, длабоко вдишете и направете список со сè што ви е тешко, а потоа распоредете ги темите во категории – од најважните до оние што можат да чекаат.

Ако имате список на задачи што треба да ги направите, слободно предадете му на некој што понуди да ви помогне околу бебето и уредување на куќата тој ден.

2. Потсетете ги на ветувањата

Не е пријатно да побарате помош, а уште помалку е пријатно кога треба да го повторите барањето на пријател кој вети дека ќе го чува бебето или ќе го расчисти станот.

Можеби ви е непријатно да ја потсетувате, но не треба да се чувствувате лошо поради тоа. Тешко е кога некој ги игнорира вашите потреби и не го почитува договореното време.

Затоа, бидете упорни, бидејќи во спротивно никогаш нема да имате малку време за себе.

3. Користете социјални мрежи

Социјалните мрежи можат да бидат место каде што можете да најдете поддршка од други мајки и да се поврзете со родителски групи. Додека бебето спие, мајката може да најде корисни совети на Интернет и да се консултира со други мајки за нејзините сомнежи во врска со бебето.

Важно е да не ги земате туѓите коментари и совети премногу лично – да не ви треба притисок од луѓе што не ги познавате.

Побарајте помош од родители кои го поминале истиот проблем што моментално ве мачи.

4. Побарајте помош од минувачите

Ако треба да земете количка од приземјето или да ја заобиколите редицата за шопинг, замолете ги луѓето околу вас да ви помогнат во тоа.

Најдобро е прво да воспоставите контакт со очите, а потоа љубезно да им кажете дека не можете да направите нешто самостојно или бебето плаче премногу за да чека ред.

Ретко кој ќе одбие да се сретне со вас.

5. Разговарајте со вашиот партнер

Тато треба да биде херој од првиот ден. Присуството на таткото е многу важно за бебето и мајката.

Разговарајте со сопругата и договорете ја да вакуумира, пегла облеката или да ги мие садовите, така што ќе имате слободно време. Ако бебето често се буди, нека му помогне тато а по хранењето земете го бебето додека не се смири и не заспие повторно.

Подгответе го вашето бебе на прошетка со тато, обајцата дефинитивно ќе уживаат. Во исто време, си давате пауза и го приближувате таткото поблиску до бебето.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!